Uciekanie przed ZUS za granicę może się nie opłacać

Renata Kim 27-11-2009, 21:25

W ostatnich miesiącach, jak szacuje ZUS, kilka tysięcy taksówkarzy, handlarzy i fryzjerów zamknęło konta w ZUS i zaczęło opłacać składki w Wielkiej Brytanii, Szwecji oraz na Litwie. Zachęcają ich do ucieczki przed wysokimi polskimi składkami ogłaszający się w internecie pośrednicy. Ministerstwo Pracy i Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznają, że nie mogą z tym walczyć, ale do czasu.

Pośrednicy obiecują załatwienie legalnej pracy za granicą i przekonują, że np. w Anglii wystarczy zapłacić 10 funtów składki miesięcznie, by w przyszłości otrzymywać 380 funtów emerytury. Dla drobnych przedsiębiorców oferta jest kusząca, bo koszty pośrednika i zagranicznej składki są o kilkaset złotych mniejsze niż kwota, jaką trzeba co miesiąc wpłacać do ZUS.

Minister pracy Jolanta Fedak ostrzega jednak, że ten zysk jest tylko teoretyczny. – To krótkowzroczna kalkulacja, bo przedsiębiorca, który płaci minimalną składkę za granicą, w przyszłości nie będzie miał ani wysokiej zagranicznej emerytury, ani żadnej krajowej. Bo nic nie uzbiera na koncie w ZUS i w OFE – mówi.

>> Czytaj także: ZUS: Koniec legitymacji ubezpieczeniowych

ZUS przyznaje, że z punktu widzenia prawa wszystko jest w porządku. – Na mocy rozporządzenia Rady EWG z roku 1971 osoba, która prowadzi działalność gospodarczą w Polsce, ale jest zatrudniona choćby na część etatu za granicą, ma prawo odprowadzać składki właśnie tam – tłumaczy rzecznik Zakładu Przemysław Przybylski.

Zakład może z tym procederem obecnie walczyć, bo nie jest w stanie sprawdzić, czy Polacy rzeczywiście wykonują deklarowaną pracę za granicą. – Ale oczywiście prowadzimy rozmowy z naszymi partnerami w Wielkiej Brytanii, Szwecji i na Litwie w sprawie wykrywania przypadków fikcyjnego zatrudnienia – ostrzega rzecznik ZUS.

Szczegóły w Gazecie Prawnej

gazeta prawna

 

 

>> Czytaj także: ZUS w 2012: e-obsługa, awatary i zusomaty


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy