Ubuntu 11.04 - naprawdę odświeżony Linux

29-04-2011, 13:37

Interfejs Unity to najbardziej zauważalna nowość w Ubuntu 11.04 Natty Narwhal. System jest od wczoraj dostępny do pobrania. Szef firmy Canonical Jane Silber liczy, że dzięki interfejsowi wzorowanemu na urządzeniach mobilnych Natty Narwhal pomoże w rekrutacji nowych fanów Ubuntu.

Przedstawiciele projektu Ubuntu kilka miesięcy temu ogłosili, że domyślnym środowiskiem graficznym w systemie będzie Unity, czyli interfejs stworzony z myślą o netbookach. Przeciwnicy zmian uważają, że Ubuntu może stworzyć kolejne, zbędne podziały. Niektórzy deweloperzy obawiają się, że ich aplikacje nie będą odpowiednio działać w nowym środowisku. Trzeba jednak przyznać, że nowy interfejs wzbudza duże zainteresowanie.

>>> Czytaj: Sojusz dla Linuksa w systemach wbudowanych

Na starszym sprzęcie Ubuntu sam ustali, czy nowy interfejs może współpracować z kartą graficzną. Użytkownicy zachowają też możliwość pracy na starym interfejsie, co ma znaczenie np. dla firm.

Ubuntu 11.04 - launcher widoczny po lewej
fot. Ubuntu - Ubuntu 11.04 - launcher widoczny po lewej

Generalnie Unity jest interfejsem przejrzystym i prostym. Najważniejszym jego elementem jest tzw. launcher – wąski panel po lewej stronie ekranu, który służy do uruchamiania aplikacji jednym kliknięciem. Oczywiście ten element jest w pełni konfigurowalny (zob. obrazek wyżej).

Ubuntu 11.04 - dash
fot. Ubuntu - Ubuntu 11.04 - dash

Drugi istotny element to dash – menu dostępne po kliknięciu na logo Ubuntu widoczne w prawym górnym rogu. Pozwala ono na uzyskanie szybkiego dostępu do aplikacji i plików. To tutaj odbywa się m.in. wyszukiwanie plików, aplikacji i mediów. Pliki można wyszukiwać według typu, nazwy itd. System zaprezentuje pliki ulubione i ostatnio pobranie. Generalnie Ubuntu proponuje odejście od tradycyjnego podejścia plik-folder w organizacji plików (zob. obrazek po prawej).

W czasie wyszukiwania aplikacji użytkownicy ujrzą zainstalowane programy, ale także sugestie aplikacji do zainstalowania. Do Centrum Oprogramowania Ubuntu dodano również przeglądy i oceny aplikacji, aby użytkownicy mogli dzielić się doświadczeniami na kolejnym poziomie.

Ubuntu 11.04 - obszary robocze
fot. Ubuntu - Ubuntu 11.04 - obszary robocze

W Unity ułatwione jest także zarządzanie przestrzenią roboczą. Po wybraniu ikony obszarów roboczych wyświetlają się one na podzielonym ekranie, dzięki czemu łatwo się zorientować, na który wirtualny pulpit przeskoczyć. Można też wygodnie przesuwać elementy z jednego obszaru na drugi (obrazek po lewej).

Co ważne, Ubuntu 11.04 w pełni wspiera ekrany dotykowe i gesty. Społeczność Ubuntu zapowiada dalsze prace nad dodawaniem wsparcia dla dotyku do powszechnych aplikacji.

Przy okazji Canonical zwraca uwagę na Ubuntu One – usługę chmurową dla użytkowników indywidualnych. Oferuje ona synchronizację plików i kontaktów. Jest dostępna iPhone i Androidzie, a niebawem pojawi się oficjalny klient dla Windows. Ubuntu One ma sprawiać, że wartość Ubuntu wyjdzie poza komputery, na których ten system jest instalowany. Canonical zapowiada ciągłe dodawanie nowych funkcji do tej usługi.

Warto przypomnieć, że wypróbowanie Ubuntu nie wymaga instalowania systemu na komputerze. System można uruchomić z płyty CD lub nośnika USB, a pobrać go można ze strony www.ubuntu.com.

Poniżej film prezentujący Ubuntu 11.04 Natty Narwhal:

What's new in Ubuntu 11.04? from Canonical Design on Vimeo.

>>> Czytaj: Linux ma 20 lat i... wygrywa na rynku (wideo)


Źródło: Ubuntu
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy