Ubezpieczenie karty płatniczej uchroni przed utratą pieniędzy

GazetaPrawna.pl 29-05-2010, 10:50

W Polsce wydano już około 32 milionów kart płatniczych i wszystko wskazuje na to, że liczba ta szybko się zwiększy. Plastikowe pieniądze – o czym często zapominamy – też mogą zostać skradzione. Na dodatek utrata karty płatniczej lub kredytowej może kosztować więcej niż zgubienie kilku banknotów.

Prawo chroni wyłącznie przed kradzieżą większej sumy z karty płatniczej. Ustawa z 12 września 2002 r o elektronicznych instrumentach płatniczych (Dz.U. nr 169, poz. 1385) chroni klientów przed skutkami nieuprawnionego użycia karty, tylko gdy wartość transakcji przekroczy 150 euro. Dotyczy strat powstałych przed zgłoszeniem przez klienta faktu utraty karty.

Ubezpieczenie chroni nie tylko przed utratą środków w wyniku kradzieży czy zeskanowania karty, ale także przed utratą zakupionych towarów czy wypłaconej z bankomatu gotówki. Często jest bezpłatne lub kosztuje grosze – na przykład miesięczny koszt ubezpieczenia karty w mBanku wynosi 1,70.

Ubezpieczenie nie jest obowiązkowe i obejmuje między innymi rabunek gotówki przez dwie godziny od pobrania z bankomatu. Należy jednak zauważyć, że kodeks karny nie zna określenia „rabunek”. Penalizacją jest objęty jedynie rozbój.

 

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Ubezpieczenie karty płatniczej uchroni przed utratą pieniędzy

Katarzyna Wójcik-Adamska

gazeta prawna


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy