Tydzień życia na Bitcoinie - nietypowy eksperyment

04-10-2018, 17:02

Według statystyk Polska przoduje w adaptacji Bitcoina i innych walut cyfrowych. Czy jednak w naszym kraju da się bezproblemowo funkcjonować mając do dyspozycji tylko takie waluty? Pojawił się śmiałek, który postanowił to sprawdzić!

Zarówno w skali globalnej, jak i w Polsce Bitcoin jest najpopularniejszą walutą cyfrową. Dlatego sprawdziliśmy, jakie punkty usługowe i sklepy akceptują Bitcoin jako środek płatniczy. Według Bitcoin.pl takich miejsc jest 111, z czego 25 z nich znajduje się w Warszawie. Wśród nich znajdziemy sklepy ze sprzętem IT, kawiarnie, gospodarstwa agroturystyczne, restauracje. Część placówek oferuje usługi online, inne działają także formule stacjonarnych punktów.

Do dyspozycji użytkowników udostępniono także bitomaty – bankomaty, z których można wypłacać waluty fiducjarne z osobistych portfeli kryptowalutowych.

Tydzień tylko i wyłącznie na Bitcoinie

Przed rozpoczęciem eksperymentu wysłano zapytania do polskich youtuberów, czy chcieliby podjąć się wyzwania przeżycia jednego tygodnia w Warszawie mając do dyspozycji tylko i wyłącznie kieszonkowe w Bitcoinie.

Wyzwania podjął się Karol Wyszyński, twórca kanału Szukam Pracy. Na siedem dni pozbył się wszelkich tradycyjnych metod płatniczych – kart debetowych, kredytowych, gotówki. Zadanie polegało na znalezieniu lokum, środków transportu, restauracji oraz sklepów i punktów usługowych, które zaakceptują płatność w Bitcoinie. Czy udało się? 

Siedem dni i siedem odcinków

Wszystkie możecie obejrzeć na playliście Tydzień na Bitcoinie na kanale Szukam Pracy. Oto czego się z nich dowiemy:

Odcinek 1 - szukanie noclegu i środków transportu w Warszawie,

Odcinek 2 – płacenie za treningi,

Odcinek 3 – lunch za Bitcoina - weryfikacja, czy lista restauracji i sklepów z Bitcoin.pl jest aktualna,

Odcinek 4 – jak dotrzeć do pracy? Komunikacja miejska i dalsze potyczki z listą Bitcoin.pl,

Odcinek 5 – czy można kupować i naprawiać sprzęt IT płacąc tylko walutami cyfrowymi?

Odcinek 6 – sonda – co mieszkańcy Warszawy i turyści wiedzą o kryptowalutach?

Odcinek 7 – punkt kulminacyjny – wyprawa do Londynu. Czy za Bitcoiny można latać samolotem?

Ta fundacja przyjmuje Bitcoina

Podczas Tygodnia na Bitcoinie Karol nie ograniczył się tylko do własnej wygody i przyjemności. Poszedł o krok dalej. Pod wpływem głosów widzów, youtuber postanowił przekazać część bitcoina na szczytny cel. Wyzwaniem było znalezienie organizacji charytatywnej, która przyjmie datek w kryptowalucie. Po niełatwym researchu Karol Wyszyński wsparł Katolicką Wspólnotę Chleb Życia, prowadzoną przez s. Małgorzatę Chmielewską. Organizacja pomaga osobom w trudnej sytuacji materialnej wyjść na prostą dzięki wspólnej pracy, udostępnianiu lokali dla bezdomnych i placówek dla dzieci i młodzieży z trudnych środowisk, by dzięki edukacji zapewnić im lepszy start w dorosłość.

Źródło: Luno


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy