tvn24: wyniki wyborów to tylko testy!

21-10-2007, 23:38

"To była tylko strona testowa" - głosi komunikat na stronie tvn24, a dotyczy on krążącej od dwóch godzin w internecie zrzutu strony z publikacją wstępnych wyników wyborów parlamentarnych w Polsce.

tvn24 twierdzi (martwy link), że strona z wynikami wyborów opartymi na sondażach PBS nie została udostępniona publicznie, tylko wykradziona:

Hakerzy złamali kod naszej strony i dotarli do testowych wiadomości. Rozpowszechniają informacje, nad którymi redakcja dopiero pracuje i które nie zostały nawet zatwierdzone do publikacji.

Na zrzucie ekranu z tekstem poświęconym wynikom wyborów widać godzinę publikacji, która zbiega się z zapowiadanym wcześniej końcem ciszy wyborczej. Chwilę później godzina zakończenia ciszy została przedłużona przez Państwową Komisję Wyborczą do godziny 22.55.

Pomiędzy internautami krążą ponadto zrzuty ekranów przedstawiające w postaci graficznej sondażowe wyniki wyborów z całego kraju oraz tylko z Warszawy, które także pochodzą z serwisu internetowego tvn24.pl

Kara, jaką przewiduje prawo za złamanie ciszy wyborczej przez media może nawet sięgnąć 1 miliona złotych.

Szczegóły w komunikacie tvn24:
Hakerzy rozpowszechniają dane z naszej strony testowej
(martwy link)

Aktualizacja:
Z rzekomo wykradzionych z serwerów tvn24 stron z sondażowymi wynikami wyborów wynikało, że zwycięzcą wyborów parlamentarnych w Polsce jest PO z 44,7% poparcia, a pozostałe partie wchodzące do parlamentu to PiS 30,8%, LiD 12,3%, PSL 7,9%. Obecnie podlinkowana powyżej informacja o zhackowaniu serwerów tvn24 zniknęła ze strony internetowej tej stacji telewizyjnej.

Zrzut ekranu z informacją o zhackowaniu tvn24.pl można obejrzeć na blogu Tomasza Topy.

Oficjalne wyniki wyborów pojawią się najprawdopodobniej w najbliższy wtorek, 23 października 2007 roku na stronach Państwowej Komisji Wyborczej, pod adresem
http://wybory2007.pkw.gov.pl/

W chwili pisania tego tekstu dostępne tam są jedynie szczegółowe dane z frekwencji wyborczej, ale tylko do godziny 16.30.


Następny artykuł » zamknij

56 lat wstecz z "Naczelną"

Źródło: DI24.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag wyniki wyborówtag wyborytag tvn24tag sejmtag parlament
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy