Trojan-szantażysta podszywa się pod policję. Zobacz, jak sobie z nim poradzić

21-11-2012, 20:04

Na ekranie komputera nieoczekiwanie wyświetliła Ci się informacja o jego zablokowaniu przez policję? Nie panikuj, padłeś ofiarą popularnego ostatnio zagrożenia.

Trojany z kategorii ransomware korzystają z tego samego efektu nagłego wstrząsu i strachu, jakiego ludzie doświadczają, kiedy słyszą syrenę policyjną i widzą za sobą migające światła w momencie zatrzymania - wyjaśnia Alexandru Balan, główny badacz bezpieczeństwa w firmie BitDefender. Zasadniczym celem takiego oprogramowania jest wyłudzenie pieniędzy od nieświadomych internautów (ang. ransom - okup). Żądana kwota oscyluje w granicach od 300 do 500 złotych.

Komunikat o zablokowaniu komputera

Komunikat o zablokowaniu komputera. Zrzut ekranu z fanpage'a Krzysztofa Gonciarza na Facebooku.

Sonda
Czy miałeś już do czynienia z wirusem-szantażystą?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

W internecie krąży wiele tego typu szkodników, wszystkie wyświetlają komunikaty o zablokowaniu komputera w związku z popełnionym przez internautę przestępstwem. Ostatnio wykryte wersje największy nacisk kładą na naruszenie praw autorskich oraz używanie i rozpowszechnianie materiałów pornograficznych. Komunikat widoczny na powyższym zrzucie ekranu mówi też o lekceważącym korzystaniu z komputeru, które spowodowało poważne konsekwencji (pisownia oryginalna). Dalsze działania użytkownika mają być rejestrowane przez kamerę internetową i przekazywane policji.

W jaki sposób można się takim trojanem zarazić? Jak już pisaliśmy w Dzienniku Internautów, wystarczy nie aktualizować Windowsa, wykorzystywanej przeglądarki i antywirusa, a potem odwiedzić stronę z exploit packiem, który poprzez niezałatane luki umieści w systemie złośliwe oprogramowanie (zob. Wirus-szantażysta blokuje komputer i wyłudza pieniądze).

Darmowe narzędzia do usuwania ransomware

Jeżeli trojan nas dopadnie, nie jesteśmy jednak na straconej pozycji. Firma BitDefender udostępniła bezpłatne narzędzie, które usuwa zagrożenie, przywracając tym samym poprawne działanie komputera. Program można pobrać ze strony download.bitdefender.com.

Jeżeli to nie pomoże, istnieją inne sposoby. Najprostszym rozwiązaniem wydaje się przeskanowanie systemu przy użyciu płyty ratunkowej z oprogramowaniem antywirusowym. Rescue CD udostępnia wielu producentów, oto niektóre z nich:

Dokładną instrukcję zastosowania tej i innych metod można znaleźć na blogu CERT Polska. Na kolejnej stronie pokazujemy natomiast inne wersje komunikatu o zablokowaniu komputera.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031