Trojan podsłuchujący rozmowy w Skype

05-09-2009, 22:02

Kod proof-of-concept nowego trojana mogącego rejestrować rozmowy VoIP prowadzone za pomocą Skype wykryli producenci rozwiązań antywirusowych.

Potencjalnie niebezpieczny kod wykrywany jako Trojan.Peskyspy (Symantec) lub TROJ_SPAYKE.C (Trend Micro) może przesyłać zarejestrowane rozmowy w formacie MP3 na dedykowany serwer, pozwalając cyberprzestępcom na ich odsłuchanie. Szkodnik nie został wyposażony w mechanizm samoczynnego rozprzestrzeniania się w sieci. Oznacza to, że internauta sam musi uruchomić złośliwy plik w celu jego aktywacji.

Według firmy Symantec - ze względu na swój charakter i sposób dystrybucji - trojan nie stanowi wielkiego zagrożenia dla użytkowników indywidualnych, może jednak zostać wykorzystany przeciwko użytkownikom biznesowym. W przeciwieństwie do zwykłych konwersacji internetowych informacje przekazywane przez przedsiębiorców posiadają po prostu wymierną wartość finansową - uważa Maciej Iwanicki, ekspert firmy Symantec Polska.

Jak wynika z informacji podawanych przez Trend Micro, na infekcję narażeni są użytkownicy systemów Windows 98, Me, NT, 2000, XP oraz Server 2003. Eksperci tej firmy nie wykluczają, że w przyszłości funkcjonalność trojana zostanie rozszerzona.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag trojanytag Trend Microtag Symantectag Skypetag podsłuchiwanie
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy