TP testuje internet o prędkości 80 Mbps

26-05-2010, 12:01

Telekomunikacja Polska testuje internet o prędkości 80 Mb/s w technologii VDSL2. Będą z niego do końca czerwca korzystać studenci Politechniki Warszawskiej w domu studenckim „Riviera" oraz „Mikrus". To pierwszy test tego rozwiązania w globalnej Grupie France Telecom - poinformowali przedstawiciele firmy.

Usługi, które TP testuje, są realizowane w najnowszej wersji technologii VDSL2. W porównaniu z dotychczas stosowanymi odmianami, które pozwalają zaoferować internet o prędkości 20-50 Mb/s, nowa wersja umożliwia osiągniecie jeszcze większej przepływności, nawet przekraczającej 100 Mb/s.

W testach TP uczestniczy ponad 100 studentów - prócz internetu o prędkości 80 Mb/s część z nich korzysta także z telewizji IPTV. Jak zapewniają przedstawiciele Telekomunikacji, to bardzo świadomi, wymagający i zaawansowani internauci - większość studiuje na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych. Ponadto fakt, że bardzo intensywnie korzystają z internetu, pozwala zweryfikować działanie technologii w trudnych warunkach, przy znacznym obciążeniu sieci.

>> Czytaj też: UPC: internet o prędkości do 120 Mbps

Telekomunikacja Polska rozważa możliwość komercyjnych wdrożeń bardzo szybkiego dostępu do internetu, choć nie podaje żadnych terminów. Testy w akademikach mają pomóc operatorowi ocenić możliwości uruchomienia tego typu planów w swojej ofercie.

Jak wyjaśniają przedstawiciele TP, testy z udziałem studentów Politechniki Warszawskiej to kontynuacja dotychczasowej współpracy operatora z tą uczelnią. Centrum Badawczo Rozwojowe Grupy TP (Orange Labs) od 2001 roku prowadzi projekty badawcze z Instytutem Telekomunikacji PW nad technikami dostępowymi xDSL (pierwotnie ADSL, obecnie VDSL2).

>> Czytaj też: Aster: 1 Gbps dla biznesu i 120 Mbps dla użytkowników indywidualnych


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy