Tesla chce zrobić samochód z autopilotem, ale bez całkowitej autonomii

18-09-2013, 10:30

Tesla Motors dołączy do firm, które pracują nad automatycznym samochodem - ujawnił Elon Musk. Przedsiębiorca nie uważa jednak, że auto całkowicie niezależne od kierowcy będzie dobrym pomysłem.

Elon Musk, współzałożyciel Tesla Motors jest uważany za człowieka będącego na najlepszej drodze do zrewolucjonizowania transportu. Jego firma pokazała na co stać auta elektryczne i wiele emocji wzbudza projekt nowatorskiego środka transportu Hyperloop.

Musk nie zamierza poprzestawać na tym. W wypowiedzi dla Financial Times przyznał on, że Tesla Motors ma zamiar pracować nad pojazdami autonomicznymi, podobnie jak Google i niektórzy producenci aut (np. Volvo i Mercedes). Zdaniem Muska takie pojazdy mogłyby wyjechać na drogi w ciągu trzech lat. 

Musk: Potrzeba autopilota, nie autonomii

Elon Musk zwykle nie ogranicza się do kopiowania innych pomysłów i tak jest w tym przypadku. Jego zdaniem auta mogą być autonomiczne, ale nie należy myśleć obecnie o pojeździe całkowicie niezależnym od kierowcy. Zdaniem Muska realne jest stworzenie samochodu, który przejechałby automatycznie 90% drogi, natomiast bardzo trudne jest automatyzowanie tych "ostatnich kilku procent" jazdy. 

zdjęcie
Tesla Model S - elektryczny samochód od Tesla Motors

Innymi słowy Musk proponuje, aby w autach wprowadzić coś w rodzaju autopilota, którego kierowca mógłby używać w określonych sytuacjach (zob. Financial Times, Tesla moves ahead from Google in race to build self-driving cars).

Pomysł Muska wydaje się ambitny zwłaszcza ze względu na ramy czasowe. Zdaniem producentów aut potrzeba 10-15 lat, aby naprawdę wprowadzić na rynek automatyczne samochody. Musk mówi o trzech latach i wydaje się to technicznie możliwe, biorąc pod uwagę jak wiele osiągnęła choćby firma Google.

Bariery nie tylko techniczne

Z drugiej strony trzeba pamiętać, że są jeszcze bariery prawne. Niektóre stany przyjmują już przepisy dotyczące automatycznych pojazdów (np. Kalifornia) ale wciąż można się obawiać, że technologia wyprzedzi prawo.

W USA prowadzone są również testy systemu Safety Pilot, który ma zapobiegać wypadkom dzięki komunikacji między samochodami. Jeśli podobne rozwiązania będą wprowadzone szybciej, trzeba będzie uwzględnić w konstrukcji automatycznych samochodów kompatybilność z tymi systemami.

Sonda
Najbardziej marzysz o aucie...
  • całkowicie automatycznym
  • z autopilotem
  • nowoczesnym, ale nie automatycznym
  • klasycznym
  • z silnikiem parowym
wyniki  komentarze

Najbardziej rozsądne w pomysłach Muska wydaje się odejście od idei pełnej autonomii. Może ono nie tylko usunąć pewne bariery techniczne, ale też pomóc w sprzedawaniu automatycznych aut. Przeprowadzone w ubiegłym roku badania firmy J.D. Power and Associates potwierdziły, że ludzie młodzi i bardziej zamożni z USA chcieliby aut cześciowo zautomatyzowanych. Kierowcy są gotowi na powierzenie automatowi zwłaszcza takich zadań, jak sterowanie prędkością, hamowanie w sytuacjach awaryjnych oraz ogólne kierowanie autem w nudnych warunkach jazdy.

Czytaj także: UE chce ograniczyć prędkość w samochodach? Znów obowiązkowa technologia


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930