"Ta wiadomość ulegnie samozniszczeniu za..."

24-07-2009, 23:55

Vanish to technologia umożliwiająca kodowanie tekstu przy pomocy specjalnego klucza przechowywanego w rozproszonej sieci komputerów, który po określonym czasie jest z nich usuwany, co uniemożliwia ponowne odtworzenie treści.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego opracowali system kodowania wiadomości specjalnym kluczem z określoną żywotnością. Przy pomocy wtyczki do Firefoksa możemy zaznaczyć dowolny tekst w przeglądarce i zaszyfrować go. Jeśli uczynimy to z tekstem w polu przeznaczonym do wprowadzania tekstu, to zwyczajnie zostanie on podmieniony. Jeśli natomiast zaznaczymy tekst niepodlegający edycji, na stałe umieszczony na stronie WWW, wtedy pojawi się popup z zakodowaną wersją zaznaczonego tekstu.

Klucz użyty do szyfrowania dzielony jest na fragmenty, które zostają potem rozrzucone po maszynach należących do rozproszonego systemu przechowującego dane. Dopóki klucz znajduje się w systemie, możliwe jest odtworzenie tekstu, jednak po określonym czasie dane z systemu są usuwane i tekst przestaje być możliwy do odczytania.

Celem Vanish nie jest bezwzględne zabezpieczenie wiadomości przed odczytaniem, gdyż tak naprawdę każdy, kto zdobędzie kopię wiadomości w okresie ważności klucza, może ją odczytać. Dlatego też należy być świadomym, że szyfrowaną wiadomość trzeba mimo wszystko chronić przed niepowołanymi ludźmi. Twórcy Vanish wyszli temu na przeciw i dodali dodatkowe zabezpieczenie w postaci szyfrowania PGP.

Prawdziwą ideą Vanish jest uchronienie użytkowników przed sytuacjami podobnymi do tej, która miała ostatnio miejsce na portalu Facebook. Okazało się, że zdjęcia teoretycznie usunięte z serwisu w dalszym ciągu były dostępne do wglądu. Podobnie wygląda sytuacja na YouTube, gdzie usuwane filmy wciąż zostawiają po sobie często niechciane ślady, jak to miało miejsce w przypadku niesławnego Pornday.

Twórcy systemu zabezpieczyli się przed nieuniknionymi awariami węzłów przechowujących części kluczy. Zabezpieczenie polega na redundancji zawartości klucza, czyli mówiąc prościej, 10% klucza może zostać utracone w procesie jego rekonstrukcji i nie będzie to miało wpływu na ostateczny wynik.

Poniżej screencast prezentujący możliwości technologii Vanish.

Szczegóły na stronie projektu vanish.cs.washington.eduSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag Vanishtag szyfrowanie danychtag szyfrowanietag PGP
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.