Szyfruj swoje dane przesyłane do Facebooka

02-02-2011, 10:34

Facebook zagwarantuje użytkownikom większe bezpieczeństwo przesyłanych informacji. Niestety tylko tym, którzy będą potrafili zmienić odpowiednie ustawienia.

W sieci udostępniamy coraz więcej informacji, jednak jednocześnie trudno zauważyć, by w parze z tym rosła dbałość internautów o ich własne bezpieczeństwo. Niestety, dla właścicieli serwisów społecznościowych dodatkowe mechanizmy zabezpieczające także nie są priorytetem.

>>Czytaj także: Włamanie na profil Sarkozy'ego na Facebooku

Sonda
Chronisz swoje dane przesyłane do sieci?
  • Tak
  • Nie
  • Nie wiem
wyniki  komentarze

Do tej pory Facebook korzystał z połączenia szyfrowanego wyłącznie podczas logowania, gdy przesyłana była nasza nazwa użytkownika i hasło. Choć rzeczywiście jest to bardzo newralgiczny punkt, chyba nikt nie życzyłby sobie, by zamiast hasła wyciekły na przykład jego wiadomości przesyłane do znajomych czy zapiski z czatu.

Niestety bez zastosowanego szyfrowania o taką sytuację nietrudno. Szczególnie narażeni są użytkownicy, którzy łączą się z internetem poprzez niezabezpieczone sieci Wi-Fi (a co za tym idzie - nieszyfrowane), często spotykane są miejscach publicznych. Z podsłuchiwaniem informacji przesyłanych w takiej sieci poradziłby sobie nawet niedoświadczony haker.

Czemu serwisy nie szyfrują od razu wszystkich przesyłanych danych? Odpowiedź jest bardzo prosta: jak zwykle chodzi o pieniądze. Wykorzystywanie protokołów SSL czy TLS znacznie zwiększa obciążenie serwerów, co w prostej linii wiąże się z kosztami utrzymania serwisu.

Strona ustawień Facebooka
fot. - Strona ustawień Facebooka
Między innymi z tego powodu mało prawdopodobne jest, żeby Facebook z góry narzucił użytkownikom konieczność wykorzystywania zabezpieczonego połączenia (HTTPS). Nikt nie ma jednak wątpliwości, że warto z takiej opcji skorzystać.

Funkcja nie jest jeszcze aktywna dla wszystkich użytkowników, jednak finalnie będzie można ją znaleźć, przechodząc do menu "Konto" w prawym górnym rogu profilu, a następnie "Ustawienia konta". Po przewinięciu w dół, znajdziemy zakładkę "Zabezpieczenia konta", gdzie zaznaczamy okienko obok pola "Bezpieczne przeglądanie".

>>Czytaj także: Malware rozprzestrzenia się przez Facebooka


Źródło: BusinessInsider
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930