Szybkie sieci dla Polski Wschodniej - są zgody Brukseli na dofinansowanie

19-04-2013, 15:14

Trzy województwa otrzymały wczoraj zgodę Komisji Europejskiej na dofinansowanie budowy regionalnych sieci szerokopasmowych. Oznacza to nie tylko zwiększenie atrakcyjności tego obszaru, ale przede wszystkim likwidację "białych plam" w dostępie do sieci.

Komisja Europejska musi się zgodzić na dofinansowania, jeśli koszt przedsięwzięcia przekracza 50 mln euro. Komisja ocenia szczególnie spójność z Priorytetami Programu i z innymi politykami wspólnoty. Zatwierdzenie dofinansowania przez Komisję Europejską to ostatni etap formalnej akceptacji projektów.

Sieci za setki milionów

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji poinformowało, że w czwartek podpisano zgody dla sieci, z których skorzystają trzy województwa.

  • Warmińsko-mazurskie  - projekt jest wart jest ok. 312 mln zł i powinien się zakończyć w marcu 2015 roku zbudowaniem sieci światłowodowej o łącznej długości ok. 2259 km.
  • Podlaskie – projekt wart jest ok. 251 mln zł, a jego realizacja powinna zakończyć się 31 października 2015 roku zbudowaniem sieci światłowodowej o łącznej długości ok. 1885 km, gwarantującej dostęp do szerokopasmowego internetu dla 160 tys. osób.
  • Podkrapackie – projekt wart ok. 295 mln zł, powinien zostać zakończony 31 października 2015 roku. Projekt polega na budowie światłowodowej sieci o łącznej długości ok. 2000 km.

Dużo wcześniej Komisja Europejska wydała zgodę na dofinansowanie pierwszej części sieci, która powstaje w województwie świętokrzyskim. To województwo jako pierwsze z pięciu województw w Polsce Wschodniej rozstrzygnęło przetarg na budowę sieci szerokopasmowej. Planowane jest położenie 1,4 tys. km światłowodów, a sieć obejmie swoim zasięgiem ponad 230 tys. osób, wszystko za 200 mln zł.

Fundusze UE trzeba wydawać

Polska ma zatem szanse nadrobić zaległości w infrastrukturze dzięki pieniądzom unijnym, ale te pieniądze zawsze mogą przepaść, jeśli nie zostaną wydane rozsądnie i w terminie.

Sonda
W jakim stopniu uda się zrealizować plany szerokopasmowe Polski Wschodniej?
  • w 100%
  • w 75%
  • w 50%
  • w 10%
wyniki  komentarze

Zdaniem byłej prezes UKE Anny Streżyńskiej nie można osiadać na laurach i trzeba wyznaczyć sobie realne cele. Można poważnie wątpić w realizację celów europejskiej Agendy Cyfrowej, zakładającej dostępność łącz 30 Mbps dla każdego w 2020 roku. Dobrym wynikiem będzie jednak pełne zinternetyzowanie kraju na dowolnym poziomie prędkości, choćby 2 Mbps. Na tym trzeba się skupić.

Czytaj także: Szybki internet w Polsce: fundusze UE mogą przepaść, o agendzie zapomnijmy


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy