Szwecja: Cenzura ograniczyła ruch w sieci?

02-04-2009, 18:23

Ruch w szwedzkim internecie spadł o 1/3. To efekt antypirackiego prawa, które właśnie weszło w życie.

Szwecja na poważnie wzięła się za ochronę własności intelektualnej. Obowiązujące od początku kwietnia nowe prawo - Local IPRED Law - daje posiadaczom praw autorskich możliwość zmuszenia dostawców internetu do ujawnienia danych konkretnych osób, podejrzanych o ich łamanie.

Piractwo w tym skandynawskim kraju nie wydaje się być dużym problemem - według rządowych statystyk z sieci p2p korzysta zaledwie 8 procent mieszkańców. Jednak to właśnie w Szwecji działa m.in. The Pirate Bay, przeciwko twórcom którego toczy się obecnie proces.

Nowe prawo opiera się na unijnej dyrektywie, której zadaniem jest ochrona praw autorskich. Na jej mocy osoba bądź organizacja, będąca posiadaczem praw autorskich, może zwrócić się do sądu, by ten nakazał dostawcy internetu (ISP) ujawnienie numeru IP komputera, na którym doszło do naruszenia prawa.

Netnod, szwedzka firma zajmująca się mierzeniem ruchu w sieci, poinformowała, że w dniu wejścia w życie ustawy (1 kwietnia) ruch w sieci spadł ze średniego poziomu 120 Gbps dziennie do 80 Gbps, czyli o 1/3. Christian Engstrom, wiceprzewodniczący Szwedzkiej Partii Piratów, uważa, że jest to bezpośredni efekt nowego prawa - informuje BBC News. Przyznał jednak, że jest to prawdopodobnie jedynie tymczasowa zmiana.

Bazując na doświadczeniach innych państw, dodał, że kwestią tygodni jest, by internauci nauczyli się omijać zabezpieczenia tak, aby znowu być w sieci anonimowymi. Gdy to się stanie, ruch powinien powrócić do normy.

Niemniej jednak do szwedzkich sądów trafiły już pierwsze wnioski oparte o nową ustawę. Decyzje spodziewane są pod koniec miesiąca. Część firm czeka jednak do tego momentu, by przekonać się, co dla sądu będzie wystarczającym dowodem, by podjąć korzystne dla nich rozstrzygnięcie.


Następny artykuł » zamknij

Conficker w odwrocie?

Źródło: BBC
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag The Pirate Baytag Szwecjatag piractwotag ISP
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031