Szwecja: Aresztowano użytkowników sieci p2p

04-04-2009, 15:58

Udostępniali pliki chronione prawami autorskimi. Zatrzymała ich szwedzka policja. To efekt ustawy, która weszła w życie z początkiem kwietnia.

Pierwszego kwietnia w Szwecji weszło w życie nowe prawo wymierzone w osoby pobierające i udostępniające za pomocą p2p pliki z muzyką, filmami czy grami. Pierwszym efektem, jaki szybko zaobserwowano, był spadek ruchu w sieci aż o 1/3. Znawcy tematu są jednak zgodni, że powrót do normy jest tylko kwestią czasu. Internauci najpierw muszą bowiem znaleźć sposób na ominięcie prawa.

Zanim to się stanie, niektórzy z nich mogą wylądować w więzieniu. Szwedzka policja zatrzymała wczoraj dwie osoby podejrzane o wymianę plików w sieci p2p. Jak informuje serwis TorrentFreak, dochodzenie zakończyło się zapewne, zanim nowe prawo weszło w życie. Sąd jednak będzie opierał swoje decyzje o nowe regulacje, co może mieć zasadnicze znaczenie dla wymiaru kary.

29-letni mężczyźni zostali zatrzymani w mieście Skövde pod zarzutem udostępniania plików chronionych prawami autorskimi. Skonfiskowano także ich sprzęt komputerowy. Według informacji prokuratora Fredrika Ingblada obaj mężczyźni są powiązani z międzynarodową grupą, która udostępnia pliki na szeroką skalę. Ingblad poinformował, że zatrzymanie to jest częścią większego śledztwa prowadzonego przez Europol i wymiar ścigania Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii oraz Szwecji.

Francja może być kolejnym krajem Unii Europejskiej, w którym zacznie obowiązywać prawo wymierzone w osoby udostępniające i pobierające pliki. Parlament w Paryżu uchwalił już stosowną ustawę.


Źródło: TorrentFreak
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Szwecjatag prawa autorskietag p2ptag aresztowania
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031