Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Po raz pierwszy, odkąd Kaspersky Lab zaczął przygotowywać raporty specjalnie dla Polski, aż dziewięć województw przekroczyło 5-procentowy próg infekcji. Województwo mazowieckie - głównie dzięki Warszawie - pozostaje wciąż nie do przebicia (35,71%). Na tytuł najbezpieczniejszych zasłuży województwa opolskie i świętokrzyskie (oba po 1,19%).

Najczęściej infekowane polskie miasta
fot. Kaspersky Lab - Najczęściej infekowane polskie miasta
W styczniowym rankingu, który przygotowali eksperci z Kaspersky Lab, prowadzi wciąż Warszawa (prawie 35% infekcji w skali kraju). Już od kilku miesięcy bez zmian na drugiej pozycji znajduje się Bydgoszcz, chociaż w stosunku do poprzedniego miesiąca zanotowano nieznaczny spadek infekcji. Do zestawienia trafiła jedna nowość - Gdynia. Gdyby nie rozpatrywać Gdańska i Gdyni oddzielnie, lecz jako część Trójmiasta, wspólnie zajęłyby one czwarte miejsce, wyprzedzając stolicę Dolnego Śląska.

Poziom infekcji w poszczególnych województwach
fot. Kaspersky Lab - Poziom infekcji w poszczególnych województwach
W styczniu aż dziewięć województw przekroczyło 5-procentowy próg infekcji. Kolory zastosowane na zamieszczonej obok mapie odpowiadają procentowemu udziałowi danego województwa w skali kraju:

  • poniżej 1,5% - kolor zielony,
  • między 1,51% a 5% - kolor żółty,
  • między 5,01% a 9% - kolor pomarańczowy,
  • między 9,01% a 20% - kolor czerwony,
  • powyżej 20% - kolor bordowy.

>> Czytaj także: Szkodliwe programy w Polsce - IV kwartał 2009

Szkodniki najczęściej atakujące w Polsce
fot. Kaspersky Lab - Szkodniki najczęściej atakujące w Polsce
Wszystkie szkodliwe programy, które załapały się do styczniowego rankingu, odpowiadają za niemal połowę infekcji systemów polskich użytkowników (dokładnie 48,94%). Nie odnotowano przy tym żadnego spadku, jedynie wzrosty, z czego największym - aż o 8 pozycji - może pochwalić się Trojan-Downloader.Win32.FraudLoad.wxmp.

Jedną z nowości jest Trojan-Downloader.Win32.NSIS.az, który po instalacji w systemie i uruchomieniu przeglądarki Firefox wykorzystuje plik explorer.exe do wyświetlania reklam typu pop-up. Szkodnik modyfikuje wpisy w menu Dodaj/usuń programy w taki sposób, że przy próbie odinstalowania go w tradycyjny sposób znika z listy, dając użytkownikowi poczucie, że pozbył się problemu. W rzeczywistości trojan pozostaje w systemie.

>> Czytaj także: Kaspersky Lab: Rok 2009 do spokojnych nie należał


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Kaspersky Lab