Sześć ze stu – finał konkursu Start-up Challenge wyłonił najlepsze startupy w Polsce

18-05-2017, 08:35

Rozstrzygnięcie konkursu Start-up Challenge zwieńczyło pierwszy dzień European Start-up Days w katowickim Spodku. Laureatami zostali twórcy innowacyjnych rozwiązań z zakresu m.in. nowych technologii, elektrotechniki, human resources czy medycyny.

Główną nagrodą dla najlepszych była możliwość zaprezentowania startupów przed audytorium największej konferencji biznesowej w Europie Centralnej – Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (EEC – European Economic Congress).

Wyzwanie udziału w konkursie podjęło blisko 200 startupów. Innowacyjne koncepty zgłaszano w sześciu kategoriach tematycznych: 1 – Industry 4.0. robotyka, automatyzacja, IT, nowe materiały; 2 – Business & ICT, zarządzanie, analityka i procesy decyzyjne, HR; 3 – Tradition & modernity, przemysł, energia, telekomunikacja, logistyka; 4 – For human, biotechnologia, medycyna, ekologia; 5 - Client & business: handel, customer experience, fintech; 6 – Lifestyle, przemysł czasu wolnego, inne.

– Głównym celem konkursu jest promocja przedsiębiorczości. Chodzi również o to, by wspierać kreatywność. Najważniejszymi kryteriami oceny były: innowacyjność, kompetencje zespołu, znajomość rynku i znajomość konkurencji – mówi Małgorzata Bonikowska, prezes THINKTANK i Centrum Stosunków Międzynarodowych – ośrodka, który sprawował nadzór merytoryczny nad konkursem. Spośród 100 najciekawszych zgłoszeń, których autorzy zaprezentowali się w Scale-up Alley – dedykowanej biznesowym wizjonerom przestrzeni katowickiego Spodka – jury wyróżniło 6 najciekawszych startupów w Polsce.

Nagrodzone pomysły to:

  • wykorzystująca algorytmy oparte na sztucznej inteligencji technologia sterowania dronami;
  • platforma pozwalającą na bardziej efektywną i optymalną rekrutację specjalistów IT;
  • innowacyjne oprogramowanie umożliwiające ekspresowe projektowanie i optymalizację planów oświetlenia ulicznego;
  • urządzenia do treningu chirurgii laparoskopowej;
  • system do przesyłania faktur w modelu B2B;
  • serwis społecznościowy dla influencerów.

 

Autorzy koncepcji nagrodzonych w konkursie Start-up Challenge to:

Sky Tronic

Nagroda w kategorii nr 1 – Industry 4.0. Robotyzacja, automatyzacja, IT, nowe materiały.

Sky Tronic to jedna z pierwszych na świecie firm, pracująca nad technologią sterowania dronami z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Algorytmy sterowania i stabilizacji lotu oparte na logice rozmytej FLC (ang. Fuzzy Logic Controller), pozwalają na monitoring, ocenę i sterowanie obiektem tak, jak robi to ludzki mózg. Dzięki temu sterowanie bezzałogowymi statkami powietrznymi będzie bardziej precyzyjne i bezpieczne w trudnych i zmiennych warunkach pogodowych i terenowych.

ChallengeRocket

Nagroda w kategorii nr 2 – Business & ICT. Zarządzanie. Analityka i procesy decyzyjne.

Firma opracowała innowacyjną platformę pozwalającą na bardziej efektywną i optymalną rekrutację specjalistów IT. Dzięki narzędziu ChallengeRocket pracownicy firm z sektora IT nie będą uwikłani w często skomplikowany i czasochłonny proces rekrutacyjny – cała praca zostanie wykonana w sposób automatyczny.

Gradis

Nagroda w kategorii nr 3 – Tradition & modernity. Przemysł. Energia. Telekomunikacja. Logistyka.

Firma Gradis opracowała innowacyjne oprogramowanie umożliwiające ekspresowe projektowanie i optymalizację planów oświetlenia ulicznego, dających nawet do 15% dodatkowej oszczędności energii. Zespół pracuje nad opcją dynamicznego sterowania oświetleniem w czasie rzeczywistym, co pozwoli na dalsze oszczędności. Autorzy koncepcji stawiają na synergię podejścia naukowego z unikalnym zapleczem wiedzy i doświadczenia oraz praktycznego, biznesowego patrzenia na osiąganie sukcesu.

Laparo

Nagroda w kategorii nr 4 – For human. Biotechnologia, medycyna, ekologia.

Laparo to spółka specjalizująca się w projektowaniu i produkcji urządzeń do treningu coraz popularniejszej chirurgii laparoskopowej, w tym symulatorów z analizą treningu na obiektach fizycznych, a w przyszłości – po raz pierwszy na świecie – w środowisku wirtualnym. Ich narzędzia zrewolucjonizują nauczanie chirurgii w przyszłości.

Tosend

Nagroda w kategorii nr 5 – Spółka Client & business. Handel, customer experience, fintech.

Firma Tosend stworzyła system do przesyłania faktur w modelu B2B, który umożliwia integrację najpopularniejszych systemów fakturowania, a przez to automatyczny eksport i import faktur. Zwiększa bezpieczeństwo, upraszcza drogę faktury (bezpośrednio do księgowego z podglądem dla przedsiębiorcy) i pozwala całkowicie wyeliminować wydruk faktur i problemy z ich gromadzeniem.

DDOB.com

Nagroda w kategorii nr 6 – Lifestyle, przemysł czasu wolnego, inne.

DDOB.com, czyli Daily Dose of Beaty to „Facebook dla influencerów”. Społeczność składa się z 12 tysięcy użytkowników, a hashtagami #ddob, #ddobinsta oraz #ddobgirl oznaczono ponad 150 tysięcy zdjęć. Firma doceniona została za innowacyjność w komunikacji do klienta – dzięki działalności influencerów marki mogą budować swoją pozycję i docierać do wybranej grupy. European Start-up Days to wydarzenie specjalne, towarzyszące IX Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu. Dzięki niemu młodzi przedsiębiorcy mają szanse pozyskania kapitału, wsparcia organizacyjnego i eksperckiego, zogniskowania na sobie uwagi mediów, budowy networkingowych kontaktów oraz długotrwałych relacji młodych przedsiębiorców z przedstawicielami dojrzałego biznesu.


Źródło: Challenge Rocket
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag startupytag Startup Challengetag nagrodytag konkurs
To warto przeczytać


fot. Tavexfot. InPost  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Serwisy specjalne: