System od NASK ochroni przed fałszywymi stronami?

13-12-2011, 14:18

NASK ma utrudnić przestępcom podszywanie się pod strony internetowe przedsiębiorców czy instytucji.

Świat internetu opiera się o system nazw domenowych, tak zwany DNS (ang. Domain Name System). Łącząc się z każdą stroną WWW, np. serwisu społecznościowego czy banku, a nawet korzystając z poczty elektronicznej, wykorzystujemy nazwy domenowe.

Obecnie funkcjonujący system nazw domenowych - według NASK - nie gwarantuje, że wpisując w przeglądarce WWW adres strony internetowej, łączymy się z właściwym serwisem czy usługą. Może się zdarzyć, iż niezauważenie zostaniemy przekierowani na prawie identyczny, również zabezpieczony serwis, ale nienależący do instytucji, z którą chcemy się połączyć. Podając nasze hasło i login, oddamy w ten sposób dostęp do naszych danych osobowych cyberprzestępcom.

Czytaj też: DNSSEC zamiast DNS - czy są powody do obaw?

Zapobiec takim sytuacjom ma rozwiązanie DNSSEC, którego wdrożenie dla domeny .pl rozpocznie się 20 grudnia br. NASK udostępni wówczas zarządzane przez siebie domeny (zarówno funkcjonalne, np. .com.pl, .net.pl, jak i regionalne, np. .waw.pl, .wroclaw.pl) w formie zabezpieczonej tym rozwiązaniem. Dzięki zabezpieczaniu informacji DNS przed sfałszowaniem i modyfikacją internauci mają być chronieni przed atakami, które na przykład kierują na spreparowaną stronę WWW banku i wyłudzają ich identyfikator wraz z hasłem.

- DNSSEC wprowadza mechanizmy autoryzacji i kontroli niezmienności danych przesyłanych w protokole DNS, których wdrożenie uczyni bezpieczniejszą realizację m.in. operacji bankowych i zakupów przez internet - mówi Michał Chrzanowski, Dyrektor NASK. - Ten skomplikowany technicznie i kosztowny proces realizowany jest w całości siłami NASK. W powiązaniu z innymi projektami realizowanymi przez NASK rozwiązanie to wymiernie zwiększa poziom bezpieczeństwa internetu w Polsce.

Wdrożenie DNSSEC w Polsce realizowane będzie etapami, a jego zakończenie planowane jest na drugi kwartał 2012 roku.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy