Symbian od dziś jako open source

04-02-2010, 09:11

Symbian Foundation ogłosiła, że kod popularnej platformy mobilnej będzie od dziś dostępny dla programistów – takie informacje podają m.in. BBC i AP. Zdaniem przedstawicieli fundacji można mówić o największej w historii konwersji oprogramowania zastrzeżonego na otwarte.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Dużo mówi się ostatnio o Androidzie i iPhone, ale Symbian to niewątpliwie bardzo ważny gracz na rynku mobilnym. Znajdował się w 330 mln sprzedanych urządzeń. W czerwcu 2008 r. fińska Nokia ogłosiła zamiar zakupu wszystkich akcji Symbian Limited i jednocześnie zapowiedziała utworzenie Symbian Foundation. W ramach tej organizacji różne firmy (m.in. LG Electronics, Motorola, Samsung i Sony) podjęły się prac nad innowacyjnym i otwartym oprogramowaniem dla komórek.

>>> Czytaj: Nokia kupuje Symbiana

Wired donosi, że kod źródłowy platformy Symbian będzie otwarty i dostępny za darmo od dziś. Zobowiązanie do udostępnienia kodu zostało zrealizowane ok. 4 miesiące wcześniej niż planowano. Zdaniem przedstawicieli fundacji oznacza to nowe możliwości dla deweloperów, którzy mogą modyfikować oprogramowanie z myślą o różnych urządzeniach.

Teraz Symbiana można porównywać z Androidem, ale zdaniem Lee Williamsa z Symbian Foundation są duże różnice między projektami. Według niego zaledwie trzecia część kodu Androida jest otwarta i istnieje trochę otwartego middleware, podczas gdy reszta jest zastrzeżona (źródło: Priya Ganapati, Symbian Operating System, Now Open Source and Free).

O tym, co Williams ma do powiedzenia na temat przejścia na model open source, pisze BBC. Przedstawiciel Symbian Foundation podkreśla, że teraz wiele osób będzie mogło przyczynić się do rozwoju platformy. Udział Nokii w jej tworzeniu ma do roku 2011 spaść do 50%. Fundacja zapowiada jednak monitorowanie urządzeń z Symbianem, aby upewnić się, czy spełniają one pewne minimalne standardy (źródło: Jonathan Fildes, Symbian phone operating system goes open source).

Można powiedzieć, że przejście na model open source będzie dla Symbiana jak odświeżenie krwi. 10-letnia platforma wciąż nie jest dostosowana do wymagań rynku, na którym ekrany dotykowe stają się standardem. Open source pozwala na bardzo szybki rozwój, czego dowodem może być Android i co chyba zrozumieli twórcy Symbiana.

>>> Czytaj także: Nokia tnie ceny telefonów


Źródło: Wired, BBC, AP


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.