Świstak wygrał spór o domenę świstak.pl

18-10-2009, 17:19

Sąd Polubowny ds. Domen Internetowych orzekł, iż Maciej B. w wyniku rejestracji domeny świstak.pl naruszył prawa firmy Swistak.pl Sp. z o.o., właściciela serwisu aukcyjnego Świstak - poinformował serwis NoweMedia.org.pl

W złożonym pozwie na ręce Sądu Polubownego ds. Domen Internetowych przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji powód zwrócił uwagę na fakt, że sporna domena świstak.pl jednoznacznie kojarzy się z nazwą serwisu aukcyjnego Świstak.pl, funkcjonującego pod domeną swistak.pl, którego właścicielem jest powód, a także z nazwą powodowej spółki.

Ponadto spółka poinformowała, że logo oraz znak słowny Świstak.pl zostały zgłoszone do biura patentowego w celu zastrzeżenia nazwy. Co więcej, pozwany kierował ruch internetowy ze spornej domeny na strony zawierające linki do serwisów erotycznych, co - zdaniem powoda - negatywnie wpływa na wizerunek spółki i serwisu aukcyjnego, czytamy w Nowemedia.org.pl

Pozwany zwrócił się do sądu o oddalenie powództwa w całości i zasądzenie od powoda na rzecz pozwanego kosztów sądowych, jednak Sąd Polubowny nie przychylił się do tego wniosku. Zdaniem sądu w wyniku rejestracji spornej domeny pozwany jednoznacznie i bezpośrednio zagraża prawu powoda do jego firmy. Sąd nie miał wątpliwości, że jedynym celem rejestracji spornej domeny przez pozwanego była próba wykorzystania firmy powoda do przyciągnięcia osób zainteresowanych jego usługami na strony pozwanego. Nie ma przy tym znaczenia - według sądu - iż profil działalności pozwanego nie jest konkurencyjny względem przedsiębiorstwa powoda.

Sąd podkreślił w swoim orzeczeniu, że jego rolą jest ocena naruszenia przez abonenta praw osoby trzeciej w wyniku rejestracji nazwy domeny, nie zaś poprzez sam fakt rejestracji. Wynikiem rejestracji jest zaś właśnie sposób używania domeny internetowej.

Szczegóły w serwisie NoweMedia.org.pl w artykule Spółka Swistak.pl wygrała spór o domenę świstak.pl


Następny artykuł » zamknij

Potężna strata Nokii

Źródło: NoweMedia.org.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930