Światłowody w Polsce: Testują GPON - przesył danych z prędkością 2,4 Gbps

25-06-2010, 19:10

RRC Poland rozpoczęło testy technologii światłowodowej GPON firmy Motorola, która umożliwia przesył danych w sieci z prędkością do 2,4 Gb/s. Według specjalistów system GPON (Gigabitowa Pasywna Sieć Optyczna) zmieni oblicze światowego rynku dostawców tzw. usług triple play, czyli pakietów internetu, telewizji i telefonii.

Terminal optyczny Motorola
fot. - Terminal optyczny Motorola
Spodziewany sukces technologii GPON na rynku triple play wynika z rosnącej popularności telewizji 3D oraz platform do gier typu wideo na życzenie (OnLive). Z czasem zwykłe, miedziane łącza staną się zbyt powolne. Na potrzeby multimedialnej rozrywki niezbędne będą wydajne światłowodowe sieci dostępowe w technologii FTTH (fiber-to-the home - światłowód do domu).

>> Czytaj też: Światłowody: Alcatel-Lucent Bell Labs zaprezentował nowe technologie

Sonda
Czy technologia GPON będzie przyszłością?
  • Tak
  • Nie
  • Nie wiem
wyniki  komentarze

System oferowany przez RRC Poland wykorzystuje urządzenia firmy Motorola. Zastosowane w nich rozwiązania zapewniają transmisję z prędkościami do 2,4 Gbit/s (pobieranie) oraz do 1,2 Gbit/s (wysyłanie). Koszty wdrożenia zależą od bardzo wielu czynników i są możliwe do określenia jedynie na podstawie konkretnego projektu - informują przedstawiciele firmy RRC. Zapewniają jednak, że są niższe niż w przypadku tradycyjnych, miedzianych instalacji, jeśli brać pod uwagę projekty opiewające na ponad 200 użytkowników.

Światłowodową technologię Motorola GPON docenił już między innymi amerykański operator telekomunikacyjny Verizon. W ubiegłym roku uruchomił jedną z największych na świecie tego typu instalacji dla 11 mln użytkowników. Również w Europie rozpoczęły się pierwsze wdrożenia u operatorów triple play, a także w hotelach czy szpitalach. W Polsce trwają obecnie rozmowy z dwoma operatorami, którzy są zainteresowani światłowodowymi sieciami w tej architekturze.

>> Czytaj też: RRC: wzrost na rynku zaawansowanych systemów IT

Specjaliści podkreślają, że dużym plusem technologii GPON jest znacznie niższy pobór energii niż w przypadku sieci miedzianych (Ethernet/LAN). Pomiędzy urządzeniem nadawczym (OLT) a odbiorczym (ONT) sieć ma bowiem charakter pasywny. Z tego względu koszty utrzymania systemu mogą być nawet o kilkadziesiąt procent niższe.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930