SUSE podsumowuje 20 lat zarabiania na open source

11-04-2012, 13:07

Firma SUSE ogłosiła przekroczenie progu 15 tys. klientów, a niebawem minie 20 rocznica rozpoczęcia jej działalności, polegającej na monetyzacji systemów open source. Trudno uwierzyć, że ten światowy producent zaczynał jako niemiecki tłumacz dystrybucji Slackware.

W ubiegłym miesiącu firma Red Hat, która zarabia na dostarczaniu otwartych systemów, ogłosiła przekroczenie progu miliarda rocznego przychodu, ale rynek otwartych systemów to nie tylko Red Hat. Innym istotnym graczem jest SUSE - firma zakupiona w roku 2004 przez Novella. Również miała ona dobry rok, a w ubiegłym tygodniu firma ogłosiła przekroczenie progu 15 tysięcy klientów.

20 lat SUSE - infografika
fot. - 20 lat SUSE - infografika

W przypadku SUSE istotna jest nie tylko liczba klientów, ale także ich "jakość". Z systemu SUSE Linux Enterprise Server korzysta dwie trzecie największych na świecie firm (znajdujących się na światowej liście Fortune 100). Wśród klientów, którzy powierzyli firmie SUSE obsługę najważniejszych usług informatycznych, są Sony, Office Depot, Walgreens i London Stock Exchange, a w Polsce - Bank Zachodni WBK, Telekomunikacja Polska i sklepy Żabka.

Czytaj: Red Hat: roczny przychód przekroczył miliard dolarów

Niebawem SUSE będzie obchodzić 20-lecie swojego istnienia. Zaczynała skromnie - 2 września 1992 r. czterech dwudziestolatków z Norymbergii w Niemczech założyło firmę Gesellschaft für Software und System Entwicklung GmbH. Firma zajmowała się dostosowywaniem i dopasowywaniem oprogramowania do rynku niemieckiego (Software und System Entwicklung, w skrócie SuSE).

Stworzona przez firmę pierwsza wersja dystrybucji Linuksa nie miała dobrego mechanizmu konfiguracji i instalacji, zatem jej twórcy opracowali narzędzie YaST (Yet another Setup Tool). Szybko stało się ono bardzo popularne w społeczności użytkowników biznesowych Linuksa ze względu na łatwość użycia, atrakcyjność interfejsu graficznego oraz możliwość dostosowywania parametrów systemów Linux.

W 2004 r. Novell zakupił firmę SUSE i rozbudował wsparcie ze strony społeczności poprzez sponsorowanie projektu openSUSE i stworzenie usługi openSUSE Build Service. Novell zaangażował się też w rozwój jądra Linuksa i szeregu projektów open source, jak Xen, KVM, OpenOffice.org, GNOME i KDE. Obecnie SUSE działa jako niezależny podmiot gospodarczy w ramach holdingu Attachmate Group.

Mocnym atutem SUSE jest ekosystem partnerów, obejmujący IBM, Microsoft, AMD, Intel, Dell, Fujitsu i HP, SAP oraz VMware .Infografika powyżej prezentuje osiągnięcia firmy i etapy jej rozwoju

SUSE to kolejny dowód na to, w co wiele osób jeszcze nie chce wierzyć. Oprogramowanie z otwartym kodem stymuluje postęp, pozwalając na zarabianie pieniędzy. Patrząc z perspektywy czasu, Linux bez wątpienia stanowi obecnie jedną z najbardziej wpływowych technologii. Stanowi niezawodną, wydajną podstawę dla wielu rozwiązań wspierających biznes oraz dla technicznych aplikacji, które zmieniają sposób funkcjonowania świata. Najpotężniejsze komputery świata używają go do obsługi skomplikowanych algorytmów. Linux utorował firmom drogę w kierunku udostępniania informacji "w chmurze", ożywia duchu współpracy i napędza niemal wszystko, od sieci społecznościowych po Wikipedię - podsumowuje Nils Brauckmann, szef SUSE.

Czytaj: Microsoft w czołówce twórców Linuksa (sic!)


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy