Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Styczniowe szkodniki według Pandy

06-02-2006, 12:55

Firma Panda Software opublikowała swój ranking najczęściej wykrywanych szkodników, opracowany na podstawie 584 071 komputerów przeskanowanych w styczniu na świece i 64 294 w Polsce.

Najczęściej wykrywanym w styczniu przez Panda ActiveScan szkodnikiem okazał się Sdbot.ftp. Jednak w ostatnich dniach miesiąca czołowe miejsca okupował nowy robak Tearec.A, zwany również Nyxem, Kama Sutra lub Blackmal (oficjalnie CME-24).

Drugie miejsce na świecie (i pierwsze w Polsce) zajął Metafile, który pojawił się pod koniec 2005 roku. W rankingu znalazły się również znane wszystkim Sober.AH (1.3%) i Netsky.P (1.25%), a także Gaobot.gen, Tearec.A, Torpig.A, Qhost.gen, Alcan.A oraz Parite.B.

Należy zwrócić uwagę na to, że Sdbot.ftp utrzymuje się w czołówce rankingu już przez siedem miesięcy. Robak ten rozprzestrzenia się za pomocą internetu, wykorzystując luki w zabezpieczeniach systemów operacyjnych Windows (LSASS lub RPC-DCOM). Pobiera przez FTP niebezpieczne programy i uruchamia je na zainfekowanym komputerze.

Zastanawiająca jest także wysoka pozycja Metafile (bardzo młodego szkodnika). Jest to exploit wykorzystujący lukę w zabezpieczeniach systemów Windows: 98, ME, 2000, XP i Server 2003 w bibliotece GDI32.DLL, która używana jest między innymi przez aplikację Podgląd obrazów i faksów.

Duża "popularność" obydwu wyżej wymienionych szkodników udowadnia, że twórcy złośliwych kodów szukają luk w najpopularniejszych programach i znajdują je.

Z kolei fakt, że wiele osób zostało zainfekowanych robakiem Tearec.A (CME-24) dowodzi, że tzw. inżynieria społeczna nadal jest z powodzeniem wykorzystywana przez cyberoszustów. Przypomnijmy, że Tearec.A rozprzestrzenia się za pomocą wiadomości email, która wykorzystuje tematy erotyczne jako zachętę do otwarcia poczty.

Siedem z dziesięciu najczęściej wykrywanych szkodników w styczniu należało do rodziny robaków, co potwierdza tendencję wzrostową obserwowaną w poprzednich rankingach. W ubiegłym miesiącu sześć spośród dziesięciu wymienionych zagrożeń należało do tej kategorii. Jednocześnie według Pandy maleje znaczenie trojanów.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Patrz co kupujesz na aukcjach

Źródło: Panda Software