Stuxnet został stworzony przez izraelski wywiad?

Dziennik.pl 01-10-2010, 20:09

To najprawdopodobniej Izrael wyprodukował wirus komputerowy, który sparaliżował irańskie systemy komputerowe i doprowadził do dwumiesięcznego opóźnienia uruchomienia irańskiej elektrowni nuklearnej w Buszehr - twierdzi w piątkowym wydaniu brytyjska gazeta "Daily Telegraph".

Sonda
Czy Twoim zdaniem Stuxnet mógł zostać stworzony przez izraelski wywiad?
  • Tak, to prawdopodobne
  • Nie, nie wierzę w rewelacje "Daily Telegraph"
  • Nie mam pojęcia
wyniki  komentarze

Według brytyjskiej gazety niemieccy informatycy, badający pochodzenie Stuxnetu zakłócającego prace oprogramowania firmy Siemens, stosowanego do sterowania procesami przemysłowymi, wykryli biblijne odniesienie w kodzie wirusa wskazujące, iż cybernetyczny atak może mieć swój początek w Izraelu. Kod ten zawiera łacińskie słowo "myrtus" (w botanice - mirt). Hebrajskie słowo na oznaczenie mirtu to Hadassah. Słowo to było imieniem, które przy urodzeniu otrzymała Żydówka znana następnie jako Estera, żona króla Persji.

>> Czytaj także: Stuxnet atakował... elektrownię atomową?

- Jeżeli ktoś zna Biblię, to może się sam domyśleć znaczenia słowa myrtus - wskazuje Ralf Langner, niemiecki naukowiec cytowany przez "Daily Telegraph". Twierdzi on, iż izraelska "Jednostka 8200" - wywiad elektroniczny izraelskiej armii - dokonała infiltracji oprogramowania sterującego irańską elektrownią nuklearną w Buszehr.

Niemieccy informatycy nie wykluczają, że Stuxnet został wprowadzony do irańskiego systemu na przenośnej pamięci USB, najprawdopodobniej przez pracownika jednej z rosyjskich firm podwykonawczych zaangażowanych przy budowie elektrowni. Ta sama rosyjska firma, nie wymieniona z nazwy, realizuje projekty również w Indiach i Indonezji, gdzie w komputerowych programach Siemensa sterujących produkcją przemysłową wykryto wirusa Stuxnet.

Więcej szczegółów w serwisie Dziennik.pl w artykule pt. To był izraelski cyber-atak na Iran

PAP

dziennik.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930