Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Studencie uważaj! Przestępcy mogą ukrywać się pod atrakcyjnymi ofertami pracy

22-09-2023, 16:52

Better Business Bureau (BBB) w zeszłym tygodniu ostrzegło studentów poszukujących pracy w niepełnym wymiarze godzin lub elastycznych godzin pracy przed oszustwami, które zagrażają ich tożsamości i finansom. Niektórzy z cyberprzestępców podają się za profesorów lub innych pracowników wydziału i wysyłają studentom fałszywe propozycje pracy.

Studencie uważaj! Przestępcy mogą ukrywać się pod atrakcyjnymi ofertami pracy

Studenci na celowniku oszustów

Agencja BBB twierdzi, że oszuści mogą podczas procesu „rekrutacji” proponować różne oferty pracy (bardzo dobrze płatne), w tym opiekę nad zwierzętami, tajemnicze zakupy, a nawet stanowiska asystentów badawczych.

W tym celu rozsyłają na uczelniane adresy e-mail wiadomości zachęcające do ubiegania się o pracę. W wiadomościach tych podszywają się pod biura pośrednictwa pracy uczelni, działu obsługi studentów lub nawet od konkretnego profesora. Jedna z ofiar poinformowała, że oszust, podając się za pracownika wydziału, oferował jej stanowisko asystenta badawczego w instytucji edukacyjnej.

„Za pośrednictwem szkolnego e-maila otrzymałem wiadomość o możliwości pracy u profesora” – wyjaśnił uczeń. „Zadzwoniłem pod ten numer i poproszono mnie o przesłanie CV oraz e-maila spoza szkoły. Kiedy zadawałem pytania dotyczące stanowiska, powiedziano mi, że szkoła pokryje moje wydatki i otrzymam od niej materiały”.

Następnie oszust poprosił o nazwę banku studenta i dodatkowe szczegóły, aby ustalić, czy może on deponować czeki.

„Zapytali, z jakiego banku korzystam i czy mogę wpłacać czeki na swoje konto” – dodał student. „Kiedy poprosiłem rzekomego profesora mailowo o dane weryfikacyjne odpowiedział, że jest to niepotrzebne, bo jest pracownikiem uczelni. Kiedy jednak osobiście skontaktowałem się z profesorem, za którego podszywał się cyberprzestępca, powiedział, iż nie szuka asystenta badawczego i że musiałem mieć do czynienia z oszustami.”

Gdy dany student da się złapać na przynętę i wyśle swoje CV, rzekomo zostanie zatrudniony bez rozmów kwalifikacyjnych, a następnie otrzyma wiadomość z czekiem oraz instrukcjami, jak pobrać pieniądze bez wykonania żadnej pracy. Po realizacji czeku ofiara proszona jest o zakup przedpłaconych kart debetowych, kart podarunkowych lub innych artykułów o określonej wartości, które mają być potrzebne w nowej pracy. Część z tych przedmiotów student ma wysłać do nowego pracodawcy, a pieniądze, które zostanie muk po tych zakupach może zatrzymać, jako swoją zapłatę.

Eksperci BBB ostrzegają, że to oszustwo - czek jest fałszywy, a wykrycie tego może zająć bankowi tygodnie. Student w końcu będzie musiał zwrócić wypłacone w ten sposób pieniądze do banku, a oszuści oprócz otrzymanych od niego przedmiotów zyskują dodatkowo dane osobowe ofiary.

Oto jak można uniknąć internetowych oszustw związanych z zatrudnieniem

Zespół Bitdefender przygotował krótki poradnik, dzięki któremu można zminimalizować ryzyko:

  • Uważaj na sygnały ostrzegawcze w korespondencji dotyczącej niespodziewanych propozycji pracy. Wiadomości oszustów mogą być pełne literówek lub błędów gramatycznych i oferować Ci pracę bez odpowiedniego procesu rekrutacji, lub rozmowy kwalifikacyjnej.
  • Nigdy nie podawaj poufnych informacji osobom oferującym Ci pracę, która jest zbyt atrakcyjna, aby mogła być prawdziwa.
  • Nigdy nie wysyłaj pieniędzy ani nieznajomym, którzy oferują Ci pracę. Żadna legalna firma, agencja rekrutacyjna ani agencja nie poprosi Cię o przesłanie kart podarunkowych lub przelewów pieniężnych.
  • Uważaj na tajemniczych klientów i oferty ponownej wysyłki paczek, są to bardzo prawdopodobne oszustwa.
  • Zbadaj stanowiska pracy lub firmy przed podjęciem pracy. Sprawdź jej wpis w KRS i opinie w sieci.
  • Zawsze korzystaj z oprogramowania antywirusowego z modułem antyphishingowym, który zablokuje wszelkie niebezpieczne linki, jakie wyśle Ci podejrzany rekruter.

„Oszustwa związane z zatrudnieniem są niezwykle popularne także w Polsce. Na popularnych portalach z ofertami pracy i w social mediach wciąż możemy znaleźć oferty „atrakcyjnej pracy w domu, w której możemy zarobić duże pieniądze za godzinę pracy dziennie”. Najczęściej są to oszustwa. Rekruter z reguły po kilku wiadomościach prosi nas o wysłanie mu jakieś kwoty w celu potwierdzenia zainteresowania pracą lub zaprosi do nielegalnej piramidy finansowej” – mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *