Studenci i absolwenci chcą zarabiać mniej niż średnia krajowa

28-09-2010, 21:25

Polscy studenci i absolwenci, podejmując pierwszą pracę, chcieliby średnio na rękę zarabiać nieco ponad 1900 zł, czyli około 500 zł mniej niż wynosi średnia krajowa netto - wynika z ogólnopolskiego badania Campus, przeprowadzonego dla portalu Pracuj.pl przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych.

Wysokość zarobków jest dopiero na czwartym miejscu wśród powodów, dla których zdecydowaliby się pracować w danej branży.

>> Czytaj też: Absolwenci elektroniki i informatyki zarabiają najlepiej

Sonda
Ile chciałbyś zarabiać w pierwszej pracy?
  • Nie mniej niż 1000 zł
  • 1001-1500 zł
  • 1501-2000 zł
  • Powyżej 2000 zł
wyniki  komentarze

Po roku studenci i absolwenci pracy chcieliby dostawać już średnio 2471 zł netto, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi średnie wynagrodzenie netto osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę w sektorze przedsiębiorstw. Według danych GUS w sierpniu średnia płaca brutto wynosiła w tym sektorze 3407 zł. Oczekiwania młodych osób rosną wraz ze zdobywanym doświadczeniem. Po 3 latach pracy oczekują wynagrodzenia średnio na poziomie 3448 zł netto.

Jakie wynagrodzenie netto (na rękę) chciał(a)byś otrzymywać podejmując swoją pierwszą pracę, po roku pracy i po 3 latach?
fot. Pracuj.pl - Jakie wynagrodzenie netto (na rękę) chciał(a)byś otrzymywać podejmując swoją pierwszą pracę, po roku pracy i po 3 latach?
Zdecydowanie większe oczekiwania finansowe mają absolwenci uczelni technicznych – średnio w pierwszej pracy chcieliby zarabiać 2155 zł netto, czyli o ponad 300 zł więcej niż ich koledzy po studiach humanistycznych. Po roku różnica w oczekiwaniach wynosi już prawie 500 zł, a po trzech - ponad 700 zł.

Dlaczego chciał(a)byś pracować właśnie w tej branży?
fot. Pracuj.pl - Dlaczego chciał(a)byś pracować właśnie w tej branży?
Warto jednak zauważyć, że młodzi ludzie, wybierając branżę, w której chcieliby pracować, nie kierują się tylko tym, ile można w niej zarobić. Najważniejszym powodem, dla którego zdecydowaliby się pracować w wybranym sektorze, jest to, by praca była zgodna z ich zainteresowaniami - twierdzi tak 68% osób. Kwestie finansowe znalazły się dopiero na czwartym miejscu.

Czy zgodzi(a)łbyś się pracować w firmie, która nie cieszy się dobrą opinią jako pracodawca, ale oferuje dobrze płatną pracę?
fot. Pracuj.pl - Czy zgodzi(a)łbyś się pracować w firmie, która nie cieszy się dobrą opinią jako pracodawca, ale oferuje dobrze płatną pracę?
Z drugiej strony, zdaniem ankietowanych, idealny pracodawca to taki, który przede wszystkim oferuje atrakcyjne wynagrodzenie i zapewnia stabilną pracę. Nie oznacza to jednak, że wszyscy młodzi ludzie zgodziliby się pracować w firmie, która choć dobrze płaci, ma złą opinię jako pracodawca. W tej kwestii zdania są podzielone - dla 42% badanych nie byłby to problem, ale prawie tyle samo (37%) nie chciałoby być pracownikiem firmy, o której źle się mówi. Najwięcej oporów w tym względzie mają studenci i absolwenci kierunków ekonomicznych, a najmniej osoby z wykształceniem technicznym.

>> Czytaj też: Informacje o zarobkach przez SMS

- Wynagrodzenie jest jednym z najważniejszych czynników przy wyborze pracy, ma ono również dominujące znaczenie, jeśli chodzi o zadowolenie pracownika z wykonywanego zajęcia. W miarę jednak polepszania się sytuacji na rynku pracy na znaczeniu będą zyskiwać także inne kwestie, jak rozwiązania ułatwiające pogodzenie życia zawodowego z prywatnym, atmosfera w miejscu pracy czy wizerunek pracodawcy. Warto zatem, by firmy miały to na uwadze i już dziś pracowały na swą dobrą opinię – komentuje Przemysław Gacek, prezes zarządu Grupy Pracuj.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy