Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

STOP cyberprzemocy wobec dzieci - Minister Cyfryzacji rusza z nową kampanią

04-10-2019, 07:47

Deklaracja Współpracy na rzecz Bezpieczeństwa Dzieci w Sieci łączy społeczeństwo w walce z cyberprzestępczością. Pod deklaracją swój podpis złożyli już m.in. Rzecznik Praw Dziecka, reprezentanci licznych instytucji państwowych, przedstawiciele polskich mediów oraz Minister Cyfryzacji Marek Zagórski, jako inicjator projektu.

Podpisanie Deklaracji to element kampanii „Nie zagub dziecka w sieci”, która od kilku miesięcy realizowana jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z NASK. Jej celem jest nie tylko ochrona dzieci przed cyberprzemocą, ale i podnoszenie poziomu świadomości rodziców w tym obszarze. W ramach kampanii m.in. udostępniono materiały edukacyjne i poradniki, w których rodzice i opiekunowie znajdą wiele informacji o tym jak wspierać dziecko w sieci, identyfikować zagrożenia online i im zapobiegać.

Patostream – stop!

Minister Marek Zagórski podkreśla, że ta współpraca pozwoli wypracować odpowiednie działania służące ochronie dzieci i młodzieży przed szkodliwymi treściami oraz negatywnymi zjawiskami i zachowaniami w Internecie. Szef Ministerstwa Cyfryzacji we wtorek zaprezentował wyniki najnowszego badania NASK na temat patostreamingu. Badanie zostało przeprowadzone (wśród nastolatków i rodziców) w czerwcu 2019 r. przez Dział Badań Rynku i Opinii Thinkstat NASK PIB. Wyniki pokazują, że:

  • 84% dorosłych uważa, że ich dzieci nigdy nie były ofiarami agresji słownej w sieci.
  • 48,4% nastolatków deklaruje, że w ostatnich sześciu miesiącach natrafiło w Internecie na patostream.
  • 2-3 razy w miesiącu - średnio tak często respondenci trafiają na patostreamy w Internecie. Częściej kontakt z takimi treściami mają nastolatki – widzą takie treści raz w tygodniu.
  • Badani najczęściej trafiają na patostreamy: w serwisach z materiałami video (56,4%), w artykułach na portalach internetowych (32,2%), we wpisach znajomych w mediach społecznościowych (24,8%) i poprzez przekaz ustny od znajomych (21,1%).
  • Zdaniem większości badanych patostreamy można łatwo znaleźć w Internecie (uważa tak 64,9% badanych), w tym 69,3% rodziców i 89% nastolatków.
  • Zdecydowana większość badanych uważa, że patostreamy powinny być blokowane i usuwane z sieci (86,5%), w tym 89,9% rodziców i 84,4% nastolatków.

Razem możemy więcej

Sygnatariusze podpisanej we wtorek Deklaracji, mając na uwadze dobro dzieci i młodzieży, potwierdzają w niej konieczność podjęcia wspólnych działań gwarantujących ochronę przed szkodliwymi treściami w następujących obszarach:

  • prawnym, w tym legislacyjnym – w zakresie wypracowania rozwiązań eliminujących możliwości czerpania korzyści finansowych z cyberprzemocy i propagowania szkodliwych dla dzieci i młodzieży treści,
  • organizacyjnym – na rzecz promowania wartościowych treści w Internecie oraz propagowania rozwiązań technicznych sprzyjających bezpiecznemu korzystaniu przez dzieci i młodzież z Internetu,
  • technicznym – w zakresie usprawnienia wymiany informacji pomiędzy dostawcami treści i usług świadczonych w Internecie a podmiotami zaangażowanymi w przeciwdziałanie i zwalczanie nielegalnych treści w celu bezzwłocznego informowania o zagrożeniach oraz rozwijania skutecznych narzędzi reagowania na występujące zagrożenia w sieci.

Podpis pod deklaracją można złożyć korzystając ze strony www.gov.pl/niezagubdzieckawsieci.

Zajrzyj także do rodzicwie.pl i poczytaj o działaniach przeciw patostreamingu zainicjowanych przez Rzecznika Praw Obywatelskich.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik