Sprzedaż mikroprocesorów w górę

27-01-2010, 07:22

W skali roku odnotowano skromny wzrost, jednak jest to wyraźny sygnał, że sytuacja powraca do normy. Więcej sprzedanych mikroprocesorów oznacza wyższą produkcję komputerów, czyli więcej zamówień od firm i klientów indywidualnych.

Pozytywne dane z rynku mikroprocesorów: według informacji firmy IDC ich sprzedaż w 2009 roku była o 2,5 procent wyższa niż w roku 2008. Warty podkreślenia jest fakt, że sprzedaż w ostatnim kwartale ubiegłego roku była aż o 31,3 procent wyższa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Jednocześnie jednak przychody z tytułu sprzedaży spadły o 7,1 procent, do poziomu 28,6 miliardów dolarów. Oznacza to, że producenci, chcąc podtrzymać sprzedaż, musieli obniżyć ceny, na czym niewątpliwie skorzystali konsumenci.

Wzrost sprzedaży zanotowano we wszystkich kategoriach procesorów, przy czym największy w przypadku tych przeznaczonych dla serwerów - o 14,1 procent. W przypadku laptopów i netbooków mamy do czynienia ze wzrostem o 11,7 procent, podczas gdy dla komputerów stacjonarnych jedynie o 4,8 procent.

Sonda
Z procesora której firmy korzystasz?
  • Intel
  • AMD
  • VIA
wyniki  komentarze

Pozycję dominującą wciąż ma Intel - w całym 2009 roku jego udział w sprzedaży wyniósł 79,7 procent i był o 0,6 punktu procentowego niższy niż rok wcześniej. Zyskał AMD - z 19,2 do 20,1 procent. Pozostała część rynku należy do VIA Technologies.

Niewykluczone, że w tym roku zobaczymy bardziej spektakularny spadek udziałów Intela w całym rynku. Wpływ na to mogą mieć dwa wydarzenia z zeszłego roku. W maju Komisja Wspólnot Europejskich uznała Intel winnym praktyk monopolistycznych i nałożyła nań karę w wysokości ponad miliarda euro. Postępowanie w sprawie zmów firmy z producentami komputerów toczy się także w Stanach Zjednoczonych.

Intelowi udało się także zawrzeć porozumienie patentowe ze swoim konkurentem - AMD. Na jego pomocy otrzymała ona odszkodowanie w wysokości 1,25 miliarda dolarów od Intela. Firmy zakończyły tym samym 5-letni spór.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy