Sprawdzisz dane samochodu przed zakupem - obiecuje MSW

17-01-2014, 13:37

Przed zakupem auta będziemy mogli sprawdzić jego historię w Centralnej Ewidencji Pojazdów - obiecuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło wczoraj, że Polacy dostaną możliwość sprawdzania danych o pojeździe w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Trzeba będzie w tym celu podać numer nadwozia VIN, datę pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny pojazdu, który zamierzamy kupić. Dowiemy się dzięki temu m.in. czy auto nie było kradzione.

Dane o pojazdach dla każdego

Powyższe udogodnienie ma być wprowadzone nowelizacją Prawa o ruchu drogowym. Obecnie dane o pojeździe mogą być udostępnianie jedynie właścicielowi lub posiadaczowi pojazdu oraz wybranym instytucjom. Zmiany w prawie mają pozwolić na udostępnienie ich wszystkim, ale będą to tylko dane o pojeździe.

Informacje o właścicielu lub posiadaczu w dalszym ciągu nie będą podlegały udostępnianiu. System ma pozwalać na uzyskiwanie danych o jednym pojeździe po jednym zapytaniu, a nie o grupie pojazdów.

Projekt ustawy przeszedł etap uzgodnień międzyresortowych i został przyjęty przez Komitet Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji. Prace legislacyjne i programistyczne nad usługą pn. Historia pojazdu są prowadzone w ramach projektu CEPiK 2.0. Projekt jest realizowany wspólnie przez MSW i Centralny Ośrodek Informatyki (COI).

Zajrzyj do źródeł

Jeśli interesuje Was projekt wspomnianej ustawy, można go znaleźć na stronie BIP MSW. Poniżej kopia.

Projekt - Pismo - Komitet Rady Ministrow Do Spraw Cyfryzacji by di24pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031