Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Społecznościowa wymiana walut się przyjmie?

15-01-2010, 08:53

W sieci pojawił się serwis, który ma umożliwiać bezpieczną wymianę walut pomiędzy ludźmi za pomocą internetu. Pominięcie w tym procesie banków i kantorów ma pozwolić na oszczędności. Twórca serwisu chwali się, że w pierwszych tygodniach jego działania ok. 1000 użytkowników wymieniło ponad 2 mln złotych.

Społecznościowe pożyczki nie odniosły w naszym kraju spektakularnego sukcesu, więc może uda się z wymianą walut? Serwis Walutomat.pl stworzony przez firmę Revelco Sp. z o.o. ma ambicje na dostarczenie bezpiecznej i taniej usługi organizującej wymianę walut między internautami. Za jej pomocą wymienia się waluty po kursie średnim bez tzw. spreadu, co pozwala na oszczędności rzędu 2-3%.

Wszystkie transakcje odbywają się za pomocą strony internetowej Walutomat.pl. Na niej użytkownicy rejestrują się i składają zlecenie wymiany walut. Użytkownik musi określić rodzaj waluty (którą chce zdobyć i wymienić), kwotę wymiany oraz okres trwania zlecenia (7, 10 lub 14 dni).

Do transakcji dochodzi, gdy dana oferta znajdzie kontrofertę. Wymiana następuje po kursie średnim obowiązującym w momencie zawarcia transakcji. Pojedyncza oferta wymiany może zostać dopasowana przez Walutomat do kilku kontrofert, a wtedy następuje zawarcie kilku transakcji po kursach średnich, które obowiązywały w momentach ich zawarcia.

Walutomat - strona główna
fot. DI, zrzut z ekranu - Walutomat - strona główna

Złożenie zlecenia w Walutomacie wymaga zagwarantowania środków na jego realizację. W tym celu trzeba przesłać pieniądze do tzw. "portfela" w serwisie. Jeśli użytkownik posiada konto w PKO BP, PEKAO S.A. lub BZ WBK, to wpłacanie pieniędzy do portfela i wypłacanie ich nie będzie wiązało się z opłatami za przelewy.

- Pierwsze efekty pokazują, że na rynku brakowało takiego narzędzia. Po kilku dniach od startu wymienialiśmy 30 tys. złotych dziennie, po kilku tygodniach wartość wymian podczas jednego dnia sięgnęła już 200 tys. i nadal rośnie – podsumowuje Tomasz Dudziak, pomysłodawca i właściciel Walutomatu.

Walutomat.pl adresuje swoje usługi do osób fizycznych i firm zarejestrowanych w Polsce. Obecnie umożliwia wymianę dolarów amerykańskich, euro, franków szwajcarskich i funtów brytyjskich. Korzystanie z serwisu jest bezpłatne, ale trzeba się liczyć z ewentualnymi kosztami przelewów. Możliwe, że w przyszłości zostaną wprowadzone opłaty, ale nie mają one wpłynąć na opłacalność korzystania z serwisu.« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031