Spółdzielnia narzuca operatora? UOKiK może ją ukarać

26-09-2014, 15:08

Spółdzielnie mieszkaniowe mogą utrudniać niektórym operatorom świadczenie usług w budynkach. W takiej sytuacji może zadziałać Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a jedna z jego decyzji ws. spółdzielni została potwierdzona w sądzie.

Wielu Polaków wie, że spółdzielnie mieszkaniowe mogą utrudniać lub wręcz uniemożliwiają operatorom działalność na swoim terenie. W takich sytuacjach do gry może wejść Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Jedna z decyzji UOKiK, dotycząca Spółdzielni Mieszkaniowej Metalurg w Częstochowie, została potwierdzona przez Sąd Apelacyjny 5 września br. 

Nadmierne wymagania to ograniczanie konkurencji

Jeszcze w 2010 r. Urząd stwierdził, że spółdzielnia utrudniała świadczenie działalności jednemu z operatorów. Początkowo tłumaczyła to tym, że usługi dostępu do internetu i telewizji kablowej oferuje sama spółdzielnia. Następnie podawane były inne powody, np. konieczność przedstawienia szczegółowej dokumentacji technicznej sieci, czego prawo wcale nie wymaga.

Spółdzielnia stawiała też inne warunki, które miały zwiększyć koszty po stronie operatora, np. wymagała wystąpienia do zakładu energetycznego o przydział mocy energii elektrycznej wraz z montażem licznika. Zakazywała też wykonywania instalacji na budynku i wymagała, by każdorazowe wejście na teren było poprzedzone uzgodnieniami z administratorem budynku. 

zdjęcie
Zdjęcie bloku z Shutterstock.com

UOKiK uznał, że spółdzielnia nadużywała pozycji dominującej i ograniczała konkurencję. Spółdzielnia odwołała się od decyzji do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przegrała. Potem Sąd Apelacyjny również przyznał rację UOKiK. Oddalając apelację, sąd stwierdził m.in. że spółdzielnia nie udowodniła, że udostępnienie zasobów mieszkaniowych uniemożliwi racjonalne korzystanie z nieruchomości. 

Sonda
Miałeś kiedyś problem z osiedlowym monopolem?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

UOKiK vs osiedlowe monopole

Informując o wyroku, UOKiK zaznaczył, że nie zawsze może podejmować działania wobec spółdzielni mieszkaniowych. Jej członkowie nie są konsumentami, dlatego Urząd nie jest uprawniony do interwencji w przypadku sporów pomiędzy nimi a organami spółdzielni. Jednak w świetle przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów spółdzielnia jest przedsiębiorcą, a więc Prezes UOKiK ma prawo kontrolować umowy lub regulaminy oferowane mieszkańcom. Może także przeciwdziałać nadużywaniu przez spółdzielnie pozycji dominującej.

UOKiK od roku 2010 wydał 21 decyzji w podobnych sprawach. Obecnie w toku jest 6 postępowań wyjaśniających.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930