Sony umieściło w PlayStation 3 rootkita

04-02-2011, 18:04

Producent popularnych konsol stosuje coraz bardziej radykalne rozwiązania, by poradzić sobie z graczami, którzy nie respektują praw autorskich. Niestety, wysiłki Sony na niewiele się zdają.

Już na początku roku spekulowało się, co Sony zamierza zrobić z rosnącą falą piractwa, która według analityków w znacznym stopniu przyczynia się do podkopywania kondycji finansowej firmy.

>>Czytaj także: Sony zbanuje przerobione konsole PS3?

Sonda
Sony zbyt ostro walczy z piractwem?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Niestety, nie wybrano "pokojowych" rozwiązań, które zachęciłyby użytkowników do wybierania oryginalnych gier. Zamiast tego, wraz z aktualizacją wewnętrznego oprogramowania konsoli (ang. firmware), Sony wprowadziło do oprogramowania rootkita

Rootkity najczęściej stosowane są, by ukryć w systemie działanie niepożądanych procesów, co w normalnych warunkach ułatwia egzystowanie wirusom i innemu szkodliwemu oprogramowaniu.

Nowe oprogramowanie Sony pozwala producentowi na przeglądanie dysku konsoli po podłączeniu do PlayStation Network, gdzie może wyszukiwać nieautoryzowane oprogramowanie, a przede wszystkim pirackie gry. Jak twierdzi jeden z deweloperów o nicku Mathieulh, niechciany dodatek od Sony stosunkowo łatwo jest usunąć. Po takiej operacji nie ma jednak co liczyć na grę w sieci.

Warto podkreślić, że niecałą dobę po udostępnieniu nowej wersji oprogramowania (z nowymi kluczami kryptograficznymi) w sieci pojawiły się informacje o tym, iż udało się ją złamać.

>> Czytaj także: Dzięki hackerowi Linux wróci na PlayStation 3? (wideo)


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy