Solorz-Żak kupuje Polkomtela za 18 mld zł

01-07-2011, 07:27

Akcjonariusze Polkomtela (operatora sieci Plus) podpisali przedwstępną umowę sprzedaży 100% akcji w spółce na rzecz Spartan Capital Holdings Sp. z o.o. kontrolowanej przez Zygmunta Solorza-Żaka. To może oznaczać ciekawe zmiany na polskim rynku telekomunikacyjnym.

Na sprzedaż udziałów w spółce Polkomtel SA zgodziły się firmy KGHM Polska Miedź SA, Polska Grupa Energetyczna SA, Polski Koncern Naftowy ORLEN SA i Węglokoks SA wspólnie z Vodafone Americas Inc. i Vodafone International Holdings BV.

Do czasu wywiązania się ze wszystkich zapisów umowy KGHM posiada 24,39% akcji, PGE ma 21,85%, PKN ORLEN 24,39%, Węglokoks 4,98%, a Vodafone 24,39%. Po zakończeniu transakcji wspomniane firmy nie będą posiadać żadnych akcji Polkomtel SA.

Cena będzie płatna w gotówce. Implikowana wartość przedsiębiorstwa Polkomtel SA wynosi 18,1 mld PLN, co stanowi wielokrotność 6.4x EBITDA za rok zakończony 31 grudnia 2010 roku. Po odliczeniach wynikających z zadłużenia Polkomtela oraz uwzględnieniu wypłaty dywidendy należnej na rzecz sprzedających akcjonariuszy kwota wpływów z transakcji wyniesie 15,1 mld PLN. Wspomniana dywidenda w kwocie 1,0 mld PLN zostanie wypłacona w lipcu 2011 roku.

>>> Czytaj: Cyfrowy Polsat testuje internet LTE. Cel - 100 Mbps

Transakcja podlega zatwierdzeniu przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zgodnie z umową zgoda musi być uzyskana do końca 2011 roku, w innym przypadku umowa przestaje obowiązywać, chyba że strony postanowią inaczej.

Komentując podpisanie umowy przedwstępnej, akcjonariusze Polkomtela zgodnie stwierdzili, że transakcja była długo oczekiwana, jest sukcesem i mogło do niej dojść dzięki wyjątkowo dobrej współpracy wszystkich stron. Pozyskane pieniądze pozwolą akcjonariuszom na podjęcie intensywniejszych działań na innych rynkach. Tymczasem Polkomtel pozyska inwestora, który pomoże mu w działaniach na rynku telekomunikacyjnym. 

Od pewnego czasu spodziewano się, że Solorz-Żak kupi operatora sieci Plus. Analitycy sądzą, że dzięki temu powstanie duża grupa telekomunikacyjno-medialna, która będzie przeciwwagą dla Telekomunikacji Polskiej. Niektórzy sądzą, że w tej sytuacji zagrożony będzie P4, który pozostanie na rynku jakby osamotniony.

>>> Czytaj: Plus dla Solorza, kłopot dla Play


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy