SMS Bez VAT - koalicja apeluje do władz

22-12-2009, 12:56

W sądzie nie uda się wywalczyć zniesienia podatku VAT na charytatywne SMS-y. W tej sytuacji koalicja złożona z 21 największych organizacji charytatywnych w Polsce postanowiła zaapelować do Prezydenta, Premiera i Marszałka Sejmu. Co istotne, fundacje nie domagają się zmiany prawa, ale jedynie zmiany jego interpretacji.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


O problemie, jakim jest państwowy haracz ściągany z charytatywnych SMS-ów, mówi się od dawna, jednak zdecydowana walka z tym stanem rzeczy została podjęta w tym roku przez koalicję "SMS bez VAT".

Według koalicji problemem wcale nie jest złe prawo, ale interpretacja prawa. Podstawą opodatkowania VAT dla operatora powinna być bowiem rzeczywista kwota jego wynagrodzenia za wykonanie usługi, a przecież operatorzy w Polsce już dawno zrezygnowali z pobierania opłat za SMS-y charytatywne.

Koalicja próbowała walczyć w sądzie o należytą interpretację prawa, ale Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że organizacje społeczne nie są stroną w sporze o opodatkowanie charytatywnych SMS-ów.

>>> Czytaj także: Charytatywne SMS-y bez VAT - walka trwa

Nie mogąc liczyć na sąd, koalicja postanowiła zwrócić się bezpośrednio do najwyższych władz. 21 grudnia została wysłana petycja do Marszałka Sejmu oraz apel do Prezydenta i Premiera RP. W apelu do Premiera można przeczytać, że inne kraje UE już dokonały prawidłowej interpretacji przepisów prawa odnośnie charytatywnych SMS-ów. Zwrócono też uwagę na to, że darczyńcy są świadomi faktu, iż 1/5 darowanej kwoty trafi do państwa. W wyniku tego osoby skłonne do udzielenia pomocy całkowicie rezygnują z przekazania darowizn.

Zdumienie nasze budzi fakt, iż państwo, które opiera się na konstytucyjnych zasadach demokratycznego państwa prawnego, urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej niezgodnie z prawem pobiera podatek od towarów i usług od SMSowych darowizn dokonywanych na cele charytatywne – możemy przeczytać w petycji do Marszałka Sejmu.

Organizacje charytatywne podkreślają w apelu do władz także fakt, że występują w imieniu wszystkich ludzi pokrzywdzonych przez los, chorych, osamotnionych, dyskryminowanych.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag SMS bez VATtag SMStag organizacje charytatywnetag fisku
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.