Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

SMS będzie dokumentem, a pozew złożymy elektronicznie

04-08-2015, 08:13

Możliwość wnoszenia pism procesowych drogą elektroniczną wprowadza nowelizacja Kodeksu cywilnego, która została podpisana przez Prezydenta RP.

robot sprzątający

reklama


Dziennik Internautów już kilkakrotnie pisał o nowelizacji Kodeksu cywilnego i innych ustaw, która ma wprowadzić dalszą informatyzację sądownictwa, zwiększając efektywność pracy sądów. Ta ustawa została podpisana przez Prezydenta. 

Przypomnijmy, że  ustawa wprowadza m.in. nową definicję dokumentu. Teraz dokumentem będzie nośnik informacji umożliwiający zapoznanie się z jej treścią, w tym np. e-mail czy SMS.

Elektroniczne biuro podawcze w sądach

Sądy będą musiały umożliwić stronom postępowań wnoszenie pism procesowych drogą elektroniczną (w terminie 3 lat od wejścia przepisów w życie).

Samo składanie dokumentów będzie się odbywać za pomocą aplikacji „elektroniczne biuro podawcze”. Trzeba będzie złożyć oświadczenie o wyborze drogi elektronicznej do kontaktów z sądem. Od tej pory cała korespondencja obywatela z sądem będzie się odbywała elektronicznie. Tą drogą będzie można wnieść nie tylko pisma, ale również załączniki do nich.

Dzięki tej ustawie możliwe będzie również przeprowadzenie posiedzenia sądowego przy użyciu urządzeń do komunikacji na odległość. Uczestnicy postępowania będą przebywać w budynku innego sądu. Postępowanie cywilne ma być też usprawnione dzięki‭ ‬możliwości rozpoznania sprawy na posiedzeniu niejawnym‭ ‬bez wyznaczania rozprawy.

Inne nowości

Poza tym ustawa wprowadza:

  • obowiązek elektronicznego przesyłania korespondencji między komornikami sądowymi, organami podatkowymi i administracyjnymi organami egzekucyjnymi;
  • zrównanie oświadczenia woli złożonego w formie elektronicznej z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej;
  • powierzenie referendarzom wszystkich czynności w postępowaniu upominawczym i poszerzenie ich kompetencji w postępowaniu egzekucyjnym (powinno to odciążyć sędziów).

Będą też nowe przepisy dotyczące egzekucji komorniczych z zajętych ruchomości. Nie będą one mogły być sprzedawane wcześniej niż po upływie dwóch tygodni od dnia uprawomocnienia się zajęcia.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *