Smartfony zapychają sieć?

30-12-2009, 07:16

Nowy Jork i Londyn doświadczyły w ostatnim czasie problemów z przepustowością sieci telekomunikacyjnych. Powodem jest dynamicznie rosnąca liczba smartfonów - istniejąca infrastruktura nie jest w stanie ich wszystkich obsłużyć.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Smartfony, potrafiące coś więcej niż tylko zapewnić rozmowy telefoniczne i obsługę wiadomości tekstowych, zdobywają coraz większą popularność. Oferując coraz więcej możliwości, przekształcają się w przenośne biura, platformy do gier czy odtwarzacze muzyki, umożliwiając też jednocześnie surfowanie w internecie.

Wydarzenia ostatnich dni pokazują jednak, że za popytem konsumentów najwyraźniej nie nadąża rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej. Ponieważ rośnie także liczba użytkowników bezprzewodowego internetu, istniejące sieci coraz częściej nie są w stanie zapewnić transferu danych na odpowiednim poziomie.

Głównym sprawcą problemów wydaje się być iPhone. Z takiego przynajmniej założenia wyszła sieć AT&T, mająca wyłączność na sprzedaż telefonu na terenie Stanów Zjednoczonych. Z informacji serwisu The Consumerist wynika, że w czasie weekendu w Nowym Jorku nie można było nabyć telefonu firmy Apple. Nie było z tym żadnego problemu w innych dużych miastach. Wzbudziło to podejrzenia o zbyt małą przepustowość sieci w światowej stolicy finansów.

Nie jest wykluczone, że było to celowe działanie telekomu, który chciał sztucznie ograniczyć ruch w sieci, spodziewając się, że w czasie weekendu podłączy się do niej wiele nowych urządzeń, nie tylko zresztą iPhone'ów - czytnik e-książek Kindle także działa bezprzewodowo. W poniedziałek problemów już nie było - informuje agencja Reuters. Operator jednak do niczego się nie przyznał.

>> Czytaj także: USA: iPhone 3G najpopularniejszy

Jak z kolei podaje agencja AP, identyczna sytuacja miała miejsce także na Wyspach Brytyjskich. Dyrektor generalny sieci O2 przeprosił wczoraj klientów, którzy mogli mieć w ostatnim czasie w Londynie problemy z wykonywaniem połączeniem i dostępem do internetu. Przyznał, że miało to związek z bardzo dużym wykorzystaniem sieci, spowodowanym prawdopodobnie przez smartfony.

Robert Dunne dodał jednak, że grudniowe inwestycje O2 w rozwój sieci w brytyjskiej stolicy, warte 30 milionów funtów, powinny poprawić sytuację. Nokia Siemens Networks, partner techniczny telekomu, zainstalowała w Londynie 200 dodatkowych stacji bazowych.

Wydarzenia z dwóch stolic, będących jednocześnie bardzo ważnymi centrami finansowymi, powinny dać do myślenia operatorom telekomunikacyjnym w innych krajach. Ani się obejrzymy, jak przeciążone zostaną sieci w Paryżu, Berlinie, Tokio, Pekinie czy Sydney. Nic nie wskazuje bowiem na to, by popyt konsumentów na bardziej zaawansowane telefony miał się zmniejszyć. Telekomy nie mają wielkiego wyboru - muszą inwestować, jeśli chcą się dalej rozwijać.

>> Czytaj także: Smartfony: Apple prześciga Microsoft


Następny artykuł » zamknij

W kotka i myszkę z policją


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
Tematy pokrewne:  

tag smartfonytag O2tag AT&Ttag Apple
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.