Smart home: w dużym stopniu idea, czy jednak polska rzeczywistość?

11-04-2019, 22:48

Większość Polaków (59%) zna rozwiązania smart home, ale wciąż rzadko się na nie decyduje – wynika z badania na temat budowy domów w Polsce. Urządzenia z kategorii tych inteligentnych znalazły zastosowanie rzadziej niż w co czwartym domu budowanym w 2018 roku.

Ponad połowa osób ankietowanych podczas badania na potrzeby stworzenia “Raportu o budowie domów w Polsce” zadeklarowała, że zna pojęcie smart home, ale nie zdecydowała się na zastosowanie rozwiązań tego typu w budowanych przez siebie domach.

Na wdrożenia innowacji smart home zdecydowało się 23% ankietowanych, którzy w 2018 roku budowali dom. To taki sam odsetek, jak w ubiegłorocznym badaniu. Z kolei 18% badanych przyznało, że nie wie, czym są systemy inteligentnego domu. 

Największą popularnością wśród polskich użytkowników smart home cieszyły się w 2018 roku urządzenia mające zapewnić bezpieczeństwo. Były to zwłaszcza różnego rodzaju inteligentne czujniki np. tlenku węgla, dymu, a także czujniki ruchu (deklaracja 76% ankietowanych), alarmy (70%) i kamery monitoringu (47%). Jednak na inteligentne zamki zdecydowało się już tylko 18% badanych.  

Stosunkowo rzadko wybierane były rozwiązania służące dostarczaniu rozrywki, jak inteligentne systemy audio (21%), a także – co może zaskakiwać, biorąc pod uwagę jakość powietrza w Polsce – oczyszczacze powietrza (26%). Relatywnie niewiele osób zdecydowało się także na smart klimatyzatory (22%).

Użytkownicy urządzeń smart home najczęściej korzystali z pojedynczych urządzeń (24% odpowiedzi). Najpopularniejszymi centralnymi systemami sterowania okazały się: Google Home (15%), Fibaro i Samsung SmartThings (po 13%). Na ich tle wyraźnie odstaje system Apple HomeKit, na który zdecydowało się tylko 5% badanych oraz Amazon Alexa z 3% odpowiedzi.  22% ankietowanych nie wiedziało, jakiego systemu sterującego używa.  

Przedstawione w „Raporcie o budowie domów w Polsce” dane pochodzą z analizy ponad 17 tysięcy zapytań ofertowych złożonych w 2018 roku w serwisie Oferteo.pl przez osoby poszukujące towarów i usług związanych z budową domów oraz z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2019 roku metodą CAWI na próbie 600 osób, które w 2018 roku budowały dom.

Źródło: Oferteo.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy