Ślepe klikanie "Przypomnij później" obróci się przeciw Tobie

13-12-2010, 18:58

W pośpiechu wiele rzeczy robimy automatycznie i bez zastanowienia. Należytej uwagi nie poświęcamy też ochronie naszego komputera i zapisanych na nim danych. Ilu z nas bez zastanowienia klika "Anuluj" albo "Przypomnij później", kiedy pojawia się alert o konieczności aktualizacji oprogramowania? Zbyt wielu - takie wnioski można wyciągnąć z ostatnich raportów firmy ESET.

Lista wirusów listopada wg laboratoriów ESET
fot. ESET - Lista wirusów listopada wg laboratoriów ESET
Od kilku miesięcy w czołówce najgroźniejszych programów plasuje się robak internetowy Win32/Conficker wykorzystujący lukę w usłudze RPC systemów operacyjnych Windows. Luka ta została już dawno załatana przez Microsoft, ale nadal są użytkownicy, którzy nie ściągnęli odpowiedniej łatki. Według raportu przygotowanego przez laboratoria antywirusowe ESET w listopadzie ataki Confickera stanowiły 4,92% wszystkich wykrytych infekcji.

>> Czytaj także: Nowe zagrożenie wykorzystujące model działania Confickera

Do tej same grupy, co Conficker, należy też inne zagrożenie, którego zwiększoną aktywność odnotowano w listopadzie (0,99% ataków). Mowa o JS/Exploit.CVE-2010-0806.A, który wykorzystuje lukę w niektórych wersjach przeglądarki Internet Explorer oraz programów Outlook i Outlook Express. Exploit CVE-2010-0806 stanowi zwykle część innego złośliwego oprogramowania i działa jak downloader, ściągając na zainfekowany komputer kolejne szkodniki. Exploit wykrada głównie dane użytkowników posiadających konta w popularnych grach sieciowych.

Jak się ustrzec przed wspomnianymi zagrożeniami? Specjaliści firmy ESET przypominają, aby regularnie aktualizować zainstalowane oprogramowanie. Nie można również zapomnieć o instalacji programu antywirusowego, który ochroni komputer w czasie, gdy producent oprogramowania będzie pracował nad odpowiednią aktualizacją.

>> Czytaj także: Uwaga na fałszywe programy do defragmentacji dysków

Oprócz zagrożeń wykorzystujących luki w oprogramowaniu w listopadowym raporcie laboratorium antywirusowego ESET można zauważyć również dużą aktywność złośliwych programów wykorzystujących pliki autostartu wymiennych nośników danych (INF/Autorun - 5,75% wykrytych ataków, INF/Conficker - 1,46%) oraz koni trojańskich atakujących użytkowników gier sieciowych (Win32/PSW.OnlineGames - 2,54%).

Pełna treść raportu dostępna jest na stronie firmy ESET.


Źródło: ESET
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy