Skradziona komórka zdradzi telefon złodzieja

21-01-2011, 13:02

Aplikację pozwalającą na powiadomienie o kradzieży chronionego telefonu i podmianie karty SIM udostępniła firma ESET. W treści wiadomości przesłanej do właściciela telefonu można odnaleźć m.in. numer telefonu definiowany nową kartą SIM.

Najpopularniejszym zagrożeniem, które może dotknąć każdego z posiadaczy smartfonów, jest kradzież. Użytkownik traci wówczas nie tylko urządzenie, ale i wszystkie dane, jakie udało mu się zgromadzić w pamięci telefonu – zdjęcia, MMS-y, filmy, pliki MP3 itd. Dodatkowo jeśli wśród tych danych znalazły się informacje poufne, powiązane z wykonywanym zawodem lub prywatne informacje mogące skompromitować właściciela, to taka kradzież może przysporzyć wielu zmartwień.

Są różne sposoby aby uniknąć problemów. Niektórzy korzystają z najtańszych i najprostszych modeli telefonów, które nie wzbudzają zainteresowania złodziei. Wiele osób chce jednak bawić się najnowszymi gadżetami. Dla nich firma ESET przygotowała pakiet bezpieczeństwa dla smartfonów ESET Mobile Security. Wyposażono go w skaner antywirusowy, zaporę osobistą i filtr antyspamowy eliminujący ze skrzynki odbiorczej użytkownika denerwujące reklamowe wiadomości SMS i MMS. 

>>> Czytaj: Jedna infekcja komputera może być początkiem całej serii

Najciekawsza w ESET Mobile Security wydaje się funkcjonalność Anti-Theft składająca się z trzech niezależnych od siebie narzędzi, stworzonych w celu zabezpieczenia użytkownika przed skutkami ewentualnej kradzieży chronionego urządzenia.

Pierwsze z narzędzi Anti-Theft to SIM matching, które pozwala użytkownikowi zdefiniować listę zaufanych kart SIM. W razie zainstalowania w telefonie karty spoza takiej listy urządzenie automatycznie wysyła do użytkownika wiadomość, w której informuje go o instalacji nieautoryzowanej karty SIM w telefonie oraz przekazuje numer telefonu definiowany przez nową kartę SIM. Można zatem do złodzieja zadzwonić lub przekazać uzyskany numer policji.

Drugie z narzędzi Anti-Theft programu ESET Mobile Security to Remote Wipe, które w razie kradzieży umożliwia właścicielowi urządzenia zainicjowanie procedury awaryjnego usuwania wszystkich danych z komórki - listy kontaktów, wiadomości SMS, MMS, plików audio oraz wideo, również tych zapisanych na nośnikach wymiennych. Remote Wipe można aktywować za pomocą wiadomości SMS zawierającej specjalną komendę oraz ustalone wcześniej przez użytkownika hasło.

Funkcjonalność Anti-Theft uzupełnia opcja zabezpieczająca urządzenie przed próbami dezinstalacji ESET Mobile Security lub próbami zmiany konfiguracji programu przez nieautoryzowane osoby.

ESET Mobile Security działa na telefonach pracujących w oparciu o system Symbian S60 (3 edycja z Feature Pack 1 lub 2 – dla telefonów Nokia), Symbian S60 (5 edycja – dla telefonów Nokia) lub Windows Mobile 5.0, 6.0, 6.1 i 6.5. Wymaga 1 MB wolnej pamięci. Bezpłatną wersję testową można pobrać ze strony www.eset.pl.

>>> Czytaj: Trend Micro zabezpiecza platformę Android


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031