Skonfiguruj Windows 10 jak profesjonalista

Joanna Tomaszewska 27-08-2015, 16:25

Windows 10 na rynku jest od niemal miesiąca, ale działa już na ponad 67 milionach komputerów na całym świecie. Nowy system szturmem wszedł na komputery użytkowników, którzy posiadają ważną licencję Windows 7 lub Windows 8 / 8.1, pod warunkiem, że wyrazili zgodę na aktualizację, a ich komputery spełniają minimalne wymagania.

Przyrost systemu Windows 10 to średnio 11 milionów komputerów dziennie, co jest w jakiś sposób zrozumiałe. Windows 10 jest bezpłatną aktualizacją dla części użytkowników i przywraca stare funkcje, takie jak menu Start, o które prosili użytkownicy. I co najważniejsze, będzie stale aktualizowany o nowe funkcje, które zwiększą żywotność urządzeń.

Jak każda darmowa oferta, Windows 10 zawiera dołączone linki reklam (w postaci drobnego druku), które niektórzy użytkownicy mogą uważać za naruszenie ich prywatności. Poniżej znajdziesz krótki tutorial przygotowany przez ekspertów bezpieczeństwa Bitdefender, który może Ci pomóc w pełni samodzielnie zminimalizować wpływ systemu na Twoją prywatność.

Podczas instalacji wybierz opcję niestandardową

Najprawdopodobniej system Windows 10 jest dla Ciebie nowy i chcesz zacząć pracę na nim najszybciej, jak to możliwe, więc ustawienia instalacji ekspresowej mogą wydawać się kuszące. Jednak wybór opcji instalacji niestandardowej przynosi wiele przełączników, które można wyłączyć w razie potrzeby.

Podczas instalacji wybierz opcję niestandardową

Dopasuj opcje zgłoszeń i raportów narzędzi diagnostycznych

Windows 10 okresowo wysyła dane diagnostyczne, takie jak raporty błędów, bezpośrednio do producenta. Te raporty o awariach często zawierają zrzuty pamięci, które mogą zawierać identyfikowalne dane osobiste. Niestety nie ma sposobu, aby całkowicie zapobiec przesyłaniu przez system operacyjny informacji diagnostycznych, ale można zmodyfikować ustawienia podstawowe oraz zminimalizować ilość danych przesyłanych do sprzedawcy.

Dopasuj opcje zgłoszeń i raportów narzędzi diagnostycznych

Funkcja ta może być modyfikowana poprzez Start » Ustawienia » Prywatność » Opinie i diagnostyka. Zmień za pomocą rozwijanej listy wartość pola „dane diagnostyczne i dane użycia” na „podstawowe”, a „częstotliwość opinii” na „nigdy”.

Użyj konta lokalnego

System Windows 10 jest ściśle powiązany z usługami w chmurze i jest to jeden z głównych powodów pojawienia się monitu o zalogowanie się za pomocą konta Microsoft (dawniej znany, jako Live ID). Po zalogowaniu nasze dane profilowe są synchronizowane z chmurą Microsoftu. Taka synchronizacja ma swoje zalety (np. pomaga w krótkim czasie przenieść swój profil z jednego komputera na drugi). Jednak nie mamy kontroli, co i kiedy jest przekazywane.

Aby ustawić konto lokalne, upewnij się, że podczas instalacji komputer nie jest połączony z internetem. Jeśli zapomnisz przerwać połączenie, kliknij „wróć”. Gdy pojawi się monit o utworzenie konta Microsoft, odłącz kabel lub odłącz połączenie Wi-Fi i ponów próbę.

Chroń dane swojego konta

System Windows 10 pozwala aplikacjom dzielić się swoimi prywatnymi danymi, takimi jak obraz konta, imię i nazwisko oraz inne informacje o koncie, z aplikacjami innych producentów. Jeśli uważasz, że to zbyt wiele, można wyłączyć te ustawienia poprzez Start » Ustawienia » Prywatność » Informacje o koncie. Następnie zmień suwak „włączone” na „wyłączone”.

Chroń dane swojego konta

A jeśli już znalazłeś sekcję prywatność, to dlaczego by nie dostosować wszystkich ustawień?

Ulepszanie dystrybucji aktualizacji P2P

System Windows 10 wprowadził nowy sposób na aktualizacje, które należy pobrać i zainstalować. Do tej pory użytkownicy domowi otrzymywali aktualizacje bezpośrednio z serwera firmy Microsoft. System Windows 10 dostarcza aktualizacje, korzystając z sieci P2P, które są podobną usługą do sieci BitTorrent. Oznacza to, że gdy pobierasz aktualizacje na swój komputer, stajesz się także posiadaczem zaczątku aktualizacji dla innych komputerów wewnątrz lub na zewnątrz sieci domowej. Pomaga to producentowi systemu w utrzymaniu niskiego obciążenia systemu, ale może to mieć wpływ na ilość twojego transferu, jeśli korzystasz z modemu 3G lub 4G. Domyślnie aktualizacja jest przesyłana do wszystkich. Możesz zmienić tę opcję, aby udostępnić je tylko w sieci domowej lub nie udostępniać w ogóle.

Ulepszanie dystrybucji aktualizacji P2P

Aby zmienić to ustawienie, przejdź do Ustawienia » Aktualizacja i bezpieczeństwo – panel » Windows Update, następnie zaznacz „wyłącz”.

Ochrona przed złośliwym oprogramowaniem

Gdy nowy system operacyjny zostanie poprawnie skonfigurowany, należy rozważyć zainstalowanie rozwiązania antymalware. System Windows 10 wymaga zgodnego z nim oprogramowania antywirusowego i automatycznie wykrywa niekompatybilne wersje po zakończeniu procesu aktualizacji.

 

Linia konsumencka (dla domu) i biznesowa produktów Bitdefender może pochwalić się pełną współpracą z najnowszym systemem operacyjnym.


Źródło: Bitdefender
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930