Skazany za internetową spowiedź

21-06-2007, 10:34

Za "obrazę uczuć religijnych" został ukarany Radosław R. z Krakowa. Mężczyzna - jako zadośćuczynienie - ma wypłacić 2 tys. zł na Dom Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP w Brzesku. Według sądu "Spowiedź on-line" ośmieszała sakramenty święte - wyznania grzechów i eucharystię.

Aby skorzystać z usług strony "Spowiedź on-line" internauci musieli odpowiedzieć na 4 pytania oraz wypisać swoje grzechy w specjalnie przygotowanym do tego celu formularzu. Po rozpoczęciu "spowiedzi" oraz udanym "łączeniu z Bogiem", a następnie "transferze grzechów" wirtualny spowiednik "odpuszczał grzechy". Na zakończenie "rytuału" użytkownik mógł... wydrukować hostię na papierze ryżowym - czytamy w serwisie TVN24.pl. Warto zaznaczyć, że grafiki umieszczone na stronie wyraźnie wskazywały na prześmiewczy charakter spowiedzi on-line.

Obecnie w internecie na podstronach serwisu www.ojciec-dyrektor.de - Radio Maryja Mirror zobaczyć można prawie bliźniaczą kopię spowiedzi on-line. Tu jednak - w odróżnieniu do swojego protoplasty - "spowiednik" jako "pokutę" proponuje "dobrowolną" wpłatę 25 zł na konto Radia Maryja oraz "comiesięczne wspomożenie RM w kwocie 5 złotych płatne do 5-tego każdego miesiąca".

"Spowiedź on-line" prawdopodobnie dalej "bezkarnie" funkcjonowała by w sieci, gdyby nie informatyk z Białej Podlaskiej, który poczuł się urażony stroną i złożył zawiadomienie o przestępstwie. Lubelak domagał się roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata oraz grzywny opiewającej na sumę 800 zł. Smaczku całej sprawie dodaje fakt, że pomoc przy apelacji oskarżonemu Radosławowi R. zapowiedział przedstawiciel Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Jak widać na finał całej sprawy przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Sprawa internetowej spowiedzi była już poruszana na naszych łamach w artykule "...i w Ducha Świętego, Enter". Warto nadmienić również, że na ten temat 5 lat temu wypowiadał się rzecznik Episkopatu Polski:

"Nie można spowiadać się przez internet" - powiedział o. Adam Schulz. Jego zdaniem, przez internet można się natomiast przygotowywać do spowiedzi.

Następny artykuł » zamknij

Nowa odsłona Osobie.pl

Źródło: TVN24.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag spowiedźtag procesytag mirrory
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031