Sieci polskich firm atakowane od środka

29-07-2010, 15:24

Najczęstszym powodem infekcji sieci firmowych są pracownicy, którzy przenoszą dane pomiędzy komputerami za pomocą pendrive'ów - to jeden z najważniejszych wniosków płynących z badań przeprowadzonych wśród uczestników konferencji IT Security SHOW w Lublinie i Mikołajkach.

Na pytanie o zachowania pracowników najbardziej negatywnie wpływające na bezpieczeństwo firmowych sieci 61% administratorów udzieliło takiej właśnie odpowiedzi. Na kolejnym miejscu uplasowało się kopiowanie prywatnych plików na służbowy sprzęt (35%). Niewiele mniej głosów zdobyło samowolne instalowanie na komputerze nieznanego oprogramowania (33%). Prawie jedna piąta badanych zwróciła uwagę także na... pobieranie plików z sieci P2P.

>> Czytaj także: Ponad 2/3 przedsiębiorstw ofiarą cyberprzestępców, a 1/3 nielojalnych pracowników

Wydaje się, że takie nieodpowiedzialne zachowania pracowników powinny eliminować polityki bezpieczeństwa, do których stosowania przyznała się większość administratorów biorących udział w konferencji (dokładnie 63%). Problemem jest jednak bardzo słabe edukowanie pracowników, stosowne szkolenia są bowiem przeprowadzane raz w roku (23%), rzadziej niż raz w roku (39%) lub w ogóle (32%). Niewiedza pracowników i jej konsekwencje w postaci infekcji sieci firmowych wydają się być zatem częściowo usprawiedliwione.

Większość przepytanych administratorów (58%) stwierdziła, że wydatki ich przedsiębiorstw przeznaczane na zapewnienie swoim sieciom skutecznej ochrony są niewystarczające lub że takie wydatki w ogóle nie istnieją (12%). Pocieszającym wydaje się jednak fakt, że zdecydowana większość ankietowanych (70%) przyznała, że poziom ochrony infrastruktury IT w ich firmach wzrósł w ciągu trzech ostatnich lat.

>> Czytaj także: Cisco: Firmy muszą zmienić swoje podejście do bezpieczeństwa

Badanie ankietowe, którego organizatorem jest firma DAGMA, przeprowadzono wśród ekspertów IT firm i instytucji zlokalizowanych na wschodzie Polski, zajmujących stanowiska administratorów sieci m.in. w tamtejszych przedsiębiorstwach, urzędach, szpitalach i uczelniach. Pełny raport dostępny jest na stronie www.dagma.com.pl (format PDF, 8 str.).


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031