Serwery: rośnie rola oprogramowania

31-07-2019, 15:05

Na rynku serwerów zachodzą dynamiczne zmiany. Ważną rolę w tym procesie odgrywa oprogramowanie.

Po chudych latach na rynek serwerów wróciła hossa. Według IDC w ostatnim kwartale 2018 roku przychody z globalnej sprzedaży wzrosły niemal o 13 proc. w ujęciu rocznym, osiągając poziom 23,6 mld dolarów. Również w pierwszym kwartale bieżącego roku producenci podtrzymali dobrą passę - obroty zwiększyły się o 4,4 proc.  Aplikacje firmowe wymagają bardziej rozbudowanych konfiguracji sprzętowych, co winduje ceny urządzeń, a tym samym wpływy do kas dostawców sprzętu. Coraz więcej serwerów kupują też dostawcy usług rozbudowujący centra danych.  Daniel Kaczmarczyk, Cloud & Software Director  z firmy Senetic zwraca uwagę na fakt, iż innowacje w tym segmencie rynku nie ograniczają się do rozwoju procesorów, płyt głównych czy nośników danych.

- Dostawcy serwerów, a także komponentów ze zrozumiałych względów promują nowinki związane z hardwarem . Jednak nie mniej ciekawe rzeczy dzieją się w warstwie oprogramowania, gdzie toczy się rywalizacja pomiędzy platformami Windows Server oraz Linuxem - mówi Daniel Kaczmarczyk.

IDC przewiduje, że w kolejnych latach rynek systemów operacyjnych przeznaczonych dla serwerów znajdzie się na ścieżce wzrostu. Analitycy tej firmy prognozują, iż w latach 2017- 2022 średni roczny wskaźnik wzrostu wyniesie 7,4 proc, a w 2022 roku firmy sprzedadzą 21,6 mln. licencji.

- Pojawienie się nowych aplikacji i technologii, a także zapotrzebowanie  na wysokowydajne przetwarzanie danych wyznaczają nowe kierunki rozwoju. Nie ulega wątpliwości, że innowacje obejmą też systemy operacyjne – mówi Krystian Mularczyk, Cloud Solutions Project Manager z firmy Senetic.

Microsoft, będący liderem na rynku OS dla serwerów, w trzecim kwartale roku finansowego 2019 zwiększył sprzedaż tego typu oprogramowania o 7 proc. w ujęciu rocznym. Do wzrostu przyczynia się m.in zbliżający się koniec życia systemów Windows Server 2008 i SQL Server 2008. Microsoft w ubiegłym roku wprowadził Windows Server 2019, następcę Windows Server 2016.

- Nowy system rozwijany jest w kilku obszarach: chmur hybrydowych, bezpieczeństwa, platformy dla aplikacji i infrastruktury hiperkonwergentnej. Rozwiązanie Microsoftu przenosi aspekty zarządzania firmowych centrum danych na kolejny poziom - wyjaśnia Daniel Kaczmarczyk. 

Jedną z najważniejszych nowych funkcji jest Windows Admin Center - konsola wspierająca pracę administratorów i skupiająca w jednym miejscu inne narzędzia do monitorowania, takie jak jak Server Manager, Device Manager, Disk Management, Task Manager czy Event Viewer. 

Warto zaznaczyć, że firma Senetic jest dostawcą rozwiązań IT dla klientów biznesowych oraz instytucjonalnych.  Śląski reseller działa  od dziesięciu lat zarówno na rynku polskim, jak i zagranicą. Firma ma na swoim koncie wiele wyróżnień, a najnowszym trofeum w kolekcji Senetica jest wyróżnienie od Microsoftu dla najlepszego partnera w zakresie sprzedaży oprogramowania Windows Server. 

*** 

Senetic oferuje najlepsze na rynku oprogramowanie i narzędzia do budowy infrastruktury sieciowej i serwerowej, koncentrując się na sprawdzonych, solidnych markach. Firma stawia na dynamiczny rozwój. Od 2009 roku nieustannie rozszerza obszar działania w branży IT.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
Tematy pokrewne:  

tag serwerytag Senetictag oprogramowanietag komunikat firmy
  
znajdź w serwisie
pit 37
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.