Senatorzy do Facebooka: Martwimy się o prywatność

28-04-2010, 19:43

Nowe usługi udostępnione przez Facebooka mogą stanowić zagrożenie dla prywatności użytkowników. Swoje zaniepokojenie wyrazili na razie amerykańscy senatorowie. Serwis utrzymuje jednak, że wszystko jest w porządku. Czy aby na pewno?

Czterech amerykańskich senatorów z Partii Demokratycznej zwróciło się do Marka Zuckerberga, właściciela i dyrektora generalnego Facebooka, ze swoimi wątpliwościami dotyczącymi prywatności w serwisie społecznościowym. Szczególnie skłoniły ich do tego dwie ostatnie nowości, jakie zostały wprowadzone - przycisk Like oraz Open Graph API.

Pierwsza umożliwia zaznaczenie pewnych treści w zewnętrznych serwisach, które szczególnie użytkownikom Facebooka się podobają. Informacja o tym od razu pojawia się na profilu danej osoby. O tej drugiej Dziennik Internautów pisał w tym tygodniu.

>> Czytaj także: Facebook może stać się "królem internetu"? 

Zarzuty dotyczą jednak także szerszego kontekstu - tego, jak Facebook podchodzi do prywatności swoich użytkowników, a tych ma już około 400 milionów. Senatorowie uważają, że serwis ujawnia zdecydowanie zbyt dużo informacji prywatnych, nierzadko także bez wiedzy i udziału internautów. Doceniają oni wysiłki pracowników serwisu, by stał się on jeszcze bardziej przyjazny, zwracają jednakże uwagę, że każdy powinien mieć możliwość samodzielnego decydowania o tym, jakie informacje i komu są pokazywane.

Przekazywanie danych użytkowników stronom trzecim może stanowić pewne zagrożenie dla ich prywatności. Nieraz już bowiem okazywało się, że nawet najlepsze zabezpieczenia nie wystarczą, jeśli mamy do czynienia z czynnikiem ludzkim. Inną sprawą jest także kwestia dalszego wykorzystania pozyskanych w ten sposób informacji, a także fakt, że serwisy te mogą przetrzymywać nasze informacje dłużej niż 24 godziny.

>> Czytaj także: Facebook chce większej integracji z zewnętrznymi serwisami

Sonda
Posiadasz konto na Facebooku?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Facebook z odpowiedzią długo nie czekał - Elliot Schrage, wicedyrektor ds. globalnej komunikacji, zapewnił, że wymiana informacji z serwisami zewnętrznymi odbywa się zawsze za zgodą internautów. Testując nowości serwisu, nie zostałem jednak o nią poproszony. W sytuacji, gdy jesteśmy zalogowani do serwisu i naciśniemy jeden z "facebookowych" przycisków przy interesującym nas artykule (chociażby w serwisie CNN.com), informacja o tym automatycznie pojawi się na naszym profilu.

Dlaczego więc domyślnie przyjęto, że wszyscy użytkownicy będą zainteresowani nowymi możliwościami? Niewykluczone, że chodzi po prostu o to, by jak najwięcej osób z nich korzystało, co serwisowi zapewnić może nie tylko cenne doświadczenie, ale także zapewne przychody.

>> Czytaj także: Facebook: nie będzie reklamy na podstawie przeglądanych stron

Nie pierwszy i zapewne nie po raz ostatni Facebook pokazał, że jest na bakier nie tylko z prywatnością, ale także z odpowiednim komunikowaniem się z otoczeniem. Czyż nie wystarczyłoby odpowiednie poinformowanie użytkowników o nowych opcjach i możliwościach, jakie oferują?


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy