Sędzia nagrodzony za wyrok w sprawie ZAiKS i fryzjera z Wałbrzycha

15-05-2015, 13:07

Sędzia Jacek Szerer ze Świdnicy wydał głośny wyrok w sprawie fryzjera i ZAiKS. Otrzymał za to nagrodę "Sędzia Europejski 2014" i słusznie, bo kierował się iście europejską drogą rozumowania.

Już pod koniec kwietnia Sąd Najwyższy informował  o wręczeniu nagród w Konkursie o Tytuł Honorowy "Sędzia Europejski 2014". W ramach tego konkursu przyznawane są nagrody za orzeczenia, które zapadły w sprawach rozstrzygniętych w 2014 r. W tym roku jednym z Laureatów był sędzia Jacek Szerer z Sądu Okręgowego w Świdnicy, a więc ten sam, który wydał wyrok w sprawie fryzjera z Wałbrzycha i ZAiKS.

Lokalne media potwierdziły u rzeczniczki SO w Świdnicy, że nagroda przyznana Szererowi ma związek z tym właśnie wyrokiem. 

Wyrok godny Sędziego Europejskiego

W tym miejscu przypomnijmy, że wyrok w dotyczący sporu Fryzjera i ZAiKS był podparty wcześniejszym wyrokiem Trybunału Sprawieldiwości UE. Ten "unijny" wyrok dotyczył odtwarzania muzyki u dentysty. Jacek Szerer zasłużył więc na miano "Sędzia Europejski" bo uwzględnił sposób rozumowania wypracowany wcześniej na szczeblu europejskim.

Gdy zapadł ten głośny wyrok, przedstawiciel ZAiKS nazwał to "wyjątkemi w skali europejskiej". Sędzia jednak dobrze wiedział, że to nie był żaden wyjątek. Należałoby raczej powiedzieć, że "wyjątkiem" jest duży wpływ ZAiKS na działania władz i domyślne zakładanie, że organizacja zbiorowego zarządzania ma zawsze rację. W Europie dyskutuje się o zasięgu praw autorskich i organizacje takie jak ZAiKS muszą w tej dyskusji brać udział.

Tak naprawdę sędzia Jacek Szerer nie wystąpił przeciwko ZAiKS. Wskazał na potrzebę indywidualnego rozpatrywania tego typu spraw. Uznał, że w przypadku fryzjera Marcina Węgrzynowskiego muzyka nie miała znaczenia, natomiast inaczej mogłoby być z dużą siecią handlową. Inaczej jest gdy wsiadasz do taksówki, inaczej w długiej podróży autobusem. Na potrzebę analizowania takich spraw również zwracał uwagę unijny trybunał. 

Słuszność wyroku świdnickiego sędziego została potwierdzona Sąd Apelacyjny we Wrocławiu.

Sonda
Zgodzisz się, że wyrok w sprawie fryzjera i ZAiKS był godny nagrody?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

O konkursie

W konkursie na "Sędziego Europejskiego" nagrody przyznawało Jury w składzie: Prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. dr hab. Andrzej Rzepliński, SSN Teresa Romer, radca prawny Dorota Hajduk, prof. dr hab. Zbigniew Lasocik oraz adwokat Marek Zieliński przewodniczył Prezes Sądu Najwyższego prof. dr hab. Lech Paprzycki. 

Inni nagrodzeni sędziowie to: Sędzia Jerzy Rażewski (SR Włocławek), Sędzia  Marzena Konsek-Bitkowska (SA Warszawa) oraz Sędzia Dagmara Dominik-Ogińska (WSA Wrocław).


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031