Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Właśnie odbyła się rozprawa apelacyjna fryzjera z Wałbrzycha, który został pozwany przez ZAiKS o opłaty za muzykę puszczaną w salonie. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu oddalił apelację ZAiKS, tym samym utrzymał wyrok I instancji. Fryzjer nie musi płacić za muzykę w salonie, którą puszczał dla siebie, nie dla klientów.

Przypomnijmy w pierwszej instancji, przed Sądem Okręgowym w Świdnicy, ZAiKS w sprawie przeciwko Marcinowi Węgrzynowskiemu prowadzącemu w Wałbrzychu Studio Fryzjerskie "Beauty" przegrał. Sąd Okręgowy oddalił powództwo.

Sąd Okręgowy w Świdnicy stwierdził między innymi, że przy usługach fryzjerskich klienci kierują się jakością usługi, kompetencją, a nie tym, jaka muzyka gra w salonie. Równocześnie uznał, że słuchanie radia stanowiło realizację konstytucyjnego prawa do informacji fryzjera.

Polecam mój wcześniejszy artykuł „Nie zadzieraj z fryzjerem”, gdzie przytaczam obszerne fragmenty z uzasadnienia orzeczenia zapadłego w I instancji przed Sądem Okręgowym w Świdnicy.

zdjęcie
fot. Rafał Cisek

Od wyroku I instancji apelację wywiódł ZAiKS, domagając się zmiany wyroku I instancji i zasądzenia na rzecz ZAiKS odpowiedniej kwoty za korzystanie z muzyki w salonie (922,50 zł) oraz zwrotu kosztów procesu w I i II instancji, w tym zwrotu kosztów zastępstwa procesowego. Wśród zarzutów znalazły się naruszenie prawa materialnego i naruszenie prawa procesowego mającego wpływ na wynik sprawy. Pełnomocnik fryzjera wniósł odpowiedź na apelację, domagając się oddalenia apelacji, a zatem utrzymania w mocy wyroku I instancji wydanego przez SO w Świdnicy.

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu podtrzymał w pełni stanowisko Sądu Okręgowego w Świdnicy, że klienci usług fryzjerskich nie kierują się w wyborze tych usług muzyką puszczaną w salonie. Ponadto klienci salonu Pana Marcina mieli rozdawane zatyczki do uszu, które były w ich uszach podczas strzyżenia. Muzyka była więc dla strzygącego, a nie strzyżonych. Wyrok jest prawomocny. W wywiadzie po rozprawie Pan Marcin Węgrzynowski poinformował, że wydał więcej na proces (koszty procesu, prawnika) niż była kwota sporu.

Relacja Rafała Ciska na gorąco po wygranej przez fryzjera z Wałbrzycha apelacji:

Udało się, wygraliśmy, nie tylko dzięki tym stopperom, ale również dzięki oświadczeniom, które podpisywały klientki, że nie przychodzą do fryzjerów słuchać radia

Radość, zadowolenie, że wyrok został podtrzymany w mocy, jest to już wyrok prawomocny, wygrałem z ZAiKS. (...) ze słuchania radia nigdy nie uzyskiwałem korzyści. (...) nie jestem dyskoteką, nikt nie przychodzi do fryzjera słuchać radia”.

zdjęcie

 

Rafał Cisek, radca prawny, współpracownik Centrum Badań Problemów Prawnych i Ekonomicznych Komunikacji Elektronicznej (CBKE), twórca serwisu prawa nowych technologii NoweMEDIA.org.pl, ekspert w zakresie prawnych aspektów komunikacji elektronicznej.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik