Ścieżka rowerowa z paneli słonecznych - Holendrzy już to mają

12-11-2014, 14:49

Drogi będące bateriami słonecznymi to pomysł nienowy, ale Holendrzy naprawdę go realizują w ramach projektu SolaRoad. Pierwszą taką drogą będzie ścieżka rowerowa.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Dziennik Internautów pisał już o pomysłach na drogi, które mają być jednocześnie bateriami słonecznymi. Pomysł wydaje się genialnie prosty, bo przecież drogi i tak muszą zajmować pewną powierzchnię i tę samą powierzchnię wykorzystujemy do łapania słońca. Jest tylko jeden problem. Koszty.

Holendrów ten problem nie zniechęcił. W ramach projektu SolaRoad zbudowano w tym kraju 70 metrów ścieżki rowerowej, która jest jednocześnie baterią słoneczną. Ścieżka znajduje się w miejscowości Krommenie. Zaangażowana w projekt firma TNO twierdzi, że pierwsze 70 metrów ścieżki rowerowej może dostarczyć energii dla jednego lub dwóch holenderskich gospodarstw domowych. 

Ścieżka jest budowana z modułów takich, jakie widzimy na zdjęciu. 

SolaRoad - moduły
zdj. Solaroad

Ten moduł ma wymiary 2,5x3,5 metra. Wierzch wykonany jest z hartowanego szkła. Jednym z największych wyzwań było zapewnienie, że to szkło nie będzie zbyt śliskie. Jednocześnie musi być ono niepodatne na zabrudzenie, bo przecież promienie słoneczne muszą docierać do paneli słonecznych. 

SolaRoad

W najbliższej przyszłości słoneczna ścieżka rowerowa ma być wydłużona o 30 metrów. Przez okres 3 lat ta szczególna droga będzie testowana i wówczas okaże się, jak sprawdza się ona w praktyce, ile energii naprawdę produkuje, czy jest bezpieczna dla rowerzystów itd. 

W maju tego roku Dziennik Internautów pisał o podobnym projekcie Solar Roadways, który jest rozwijany w USA. W tym przypadku chodzi o cały gotowy system budowy dróg słonecznych, łącznie z rozwiązaniem takich kwestii jak odprowadzanie wody i stworzenie infrastruktury telekomunikacyjnej wzdłuż drogi. SolaRoad prezentuje się mniej efektownie niż amerykański odpowiednik, ale za to naprawdę ruszył. 

Na koniec film prezentujący projekt SolaRoad. Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.