Samsung wprowadza chromebooki do Europy

27-06-2011, 13:27

Chromebooki, czyli komputery z systemem ograniczonym do przeglądarki Google Chrome, są dostępne w Europie od ubiegłego piątku. Na rynku polskim te urządzenia mogą się pojawić za kilka miesięcy.

W maju firma Google pokazała tzw. chromebooki, czyli komputery z uproszczonym systemem operacyjnym, który daje dostęp do przeglądarki internetowej. Idea jest taka, aby użytkownik robił wszystko za pomocą aplikacji webowych i przechowywał wszystkie swoje dane w sieci (zob. Google: Chromebooki z ofertą dla firm - 28 USD miesięcznie).

Samsung Series 5 Chromebook
fot. Samsung - Samsung Series 5 Chromebook

Komputery tego typu zaprezentowało dwóch producentów - Acer i Samsung. Ten drugi wczoraj ogłosił, że laptopy Samsung Series 5 Chromebook będą dostępne w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Holandii, Hiszpanii i we Włoszech od 24 czerwca br. w cenie 399 euro za model WiFi i 449 euro za model z modemem 3G. W pozostałych krajach laptopy Chromebook pojawią się "w ciągu kilku następnych miesięcy".

>>> Czytaj: ASUS Eee Pad Transformer w Polsce

Chromebooki Samsunga mają 2 cm grubości i ważą 1,48 kg. Klawiaturę uzupełniono o klawisz uruchamiający funkcję wyszukiwania i cały rząd klawiszy związanych z obsługą stron internetowych. Zastosowano pełnowymiarowy układ i rozmiar klawiszy. Dzięki uproszczonemu systemowi Samsung Series 5 startuje w mniej niż 10 sekund. Wybudzenie go ze stanu uśpienia trwa tylko chwilę.

Według producenta laptopy z serii 5 są w stanie pracować na zasilaniu bateryjnym do 8,5 godziny, włączając w to odtwarzanie filmów wideo przez 5 godzin. Akumulator laptopa można ładować do tysiąca razy.

Inne  cechy urządzenia:

  • ponadwymiarowy wielodotykowy trackpad,
  • dwurdzeniowy procesor Intel,
  • proporcje ekranu 16:10,
  • wyświetlacz SuperBright o przekątnej 12,1 cala (36% jaśniejszy niż standardowy wyświetlacz),
  • kamera internetowa HD, wbudowany cyfrowy mikrofon i głośniki stereo
  • dwa porty USB,
  • obsługa kart pamięci flash (SD, SDHC, MMC) do przechowywania zdjęć, filmów, muzyki i dokumentów.

Więcej informacji o dostępności usług 3G w poszczególnych krajach można znaleźć na stronie google.com/chromebook.

Samsung Series 5 Chromebook
fot. Samsung - Samsung Series 5 Chromebook

W chwili obecnej opinie komentatorów na temat chromebooków nie są najbardziej przychylne. Wiele osób uważa, że przeglądarka internetowa nie zastąpi systemu operacyjnego, nawet jeśli przeprowadzamy w niej większość czynności. Wydaje się też, że aplikacje webowe to za mało do normalnej pracy i rozrywki.

Wskazywane są również takie ograniczenia chromebooków, jak problemy z podłączeniem drukarki. Inną wadą "internetowego" systemu operacyjnego jest jego ogromne uzależnienie od Google. Możemy kupić ładniejszego lub brzydszego chromebooka, od Samsunga lub Acera, ale ostatecznie o wartości tego komputera będzie decydować dostęp do sieci i jakość usług online.

>>> Czytaj: Nokia N9 - prosty smartfon tylko na dotyk (wideo)


Źródło: Samsung
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy