Samsung inwestuje 4 mld USD w nową fabrykę pamięci flash

04-01-2012, 06:43

Pamięci typu NAND będą produkowane w nowym zakładzie w Chinach. Samsung Electronics musi podjąć w tym celu dodatkowe środki ostrożności, by żadna technologia nie dostała się w niepowołane ręce.

Boom na smartfony trwa już od kilku lat, trochę później zaczął się wzrost popularności tabletów. Urządzenia te z powodzeniem podbijają świat, wypierając zwykłe telefony komórkowe, wpływając także negatywnie na popyt na komputery osobiste. Apple, Samsung Electronics czy Google to firmy, które na tych zmianach zdecydowanie wygrały. Dane dotyczące sprzedaży wskazują, że w najbliższym czasie nie należy spodziewać się załamania trendu wzrostowego, co najwyżej jego osłabienia.

Czytaj także: Samsung: W smartfonach nadzieja

Najwyraźniej jednak zagrożenia nie widzi południowokoreańska firma Samsung Electronics. Ogłosiła ona projekt budowy fabryki modułów pamięci flash w Chinach o wartości 4 miliardów dolarów. Władze w Seulu wydały zgodę na tę inwestycję. Ministerstwo Wiedzy i Gospodarki podkreśliło w komunikacie prasowym, że Samsung utworzy specjalną komisję, która ma zapobiec jakimkolwiek wyciekom technologii. Uzyskanie zgody było uwarunkowane koreańskim prawem, które wymaga tego w przypadku każdej inwestycji zagranicznej w obawie przed kradzieżą know-how.

Nie wybrano jeszcze lokalizacji dla nowego zakładu. Wiadomo, że będzie on produkował pamięci typu NAND - obecnie około 40 procent rynku należy właśnie do Samsunga Electronics. Tegoroczna wartość rynku ma wynieść 29 miliardów dolarów, z czego połowa przypada na rynek chiński. Do 2015 roku udział Państwa Środka wzrośnie do 55 procent.

Nie dziwi więc lokalizacja inwestycji akurat w tym państwie. Popyt tak na smartfony, jak i tablety w Chinach jest bardzo wysoki, co jest wynikiem rosnącej klasy średniej i jej aspiracji konsumpcyjnych.

Rozpoczęcie produkcji planowane jest na rok 2013.

Czytaj także: Półprzewodniki za 302 mld dolarów


Następny artykuł » zamknij

Samsung na fali wznoszącej

Źródło: Reuters
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930