Safari 5: newsy poczytasz bez reklam

08-06-2010, 10:23

Wczoraj firma Apple udostępniła przeglądarkę Safari 5. Wydarzenie to przyćmił nowy iPhone, ale Safari też ma się czym chwalić. Już niebawem chętni deweloperzy będą mogli tworzyć rozszerzenia dla tej przeglądarki. Ciekawą nowością jest też Safari Reader umożliwiający czytanie newsów bez niepotrzebnych zakłóceń.

Nową funkcją, która najbardziej rzuca się w oczy, jest Safari Reader. Ten "czytnik" umożliwia wykrycie artykułu na stronie z newsami. Po kliknięciu ikony czytnika na pasku adresu ujrzymy artykuł w "oczyszczonym" widoku. Dzięki temu reklamy i inne elementy strony nie będą przeszkadzać w czytaniu. Użytkownik może z poziomu czytnika drukować artykuł lub wysłać e-mail do znajomego (zob. obrazek poniżej).

Zwykły widok newsa i widok w Safari Reader
fot. Apple - Zwykły widok newsa i widok w Safari Reader

Przeglądarka wspiera też więcej technologii HTML5 m.in. pełnoekranowe odtwarzanie wideo, funkcje geolokalizacji oraz takie tagi, jak ruby, article, aside, footer, header, hgroup, nav i in.

>>> Czytaj: IE9: kolejny prototyp dla programistów

Nowy silnik JavaScript Nitro ma zapewniać na Maku o 30% szybsze przeglądanie niż w Safari 4. Według Apple nowa przeglądarka jest nieznacznie szybsza od Chrome 5.0 oraz dwukrotnie szybsza od Firefoksa 3.6. Przeglądarka ma też przyspieszyć dzięki funkcji DNS prefetching oraz usprawnionemu zapisywaniu stron w pamięci podręcznej.

Bardzo istotną nowością jest Safari Developer Program, który umożliwi różnym twórcom opracowywanie rozszerzeń do Safari na bazie technologii HTML5, CSS3 oraz JavaScript. Deweloperzy będą mieli do dyspozycji narzędzie Extension Builder.

W czasie tego lata ma zostać otwarta galeria rozszerzeń dla użytkowników, do której będzie można nadsyłać swoje propozycje. Rozszerzenia będą certyfikowane przez Apple, aby użytkownicy mieli pewność, że są to dodatki bezpieczne.

Warto jeszcze wspomnieć o tym, że Bing dołączyła do wyszukiwarek zintegrowanych z Safari. Teraz użytkownicy mogą wybierać między Google, Yahoo i wyszukiwarką Microsoftu.

Nowa przeglądarka Apple jest dostępna w wersji dla Mac OS X i Windows na stronie www.apple.com/safari.

>>> Czytaj: IE6 służy firmom do... blokowania Facebooka


Źródło: Apple
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy