Sąd utrzymał 993 tys. zł kary dla Cyfrowego Polsatu

PAP 13-08-2011, 19:47

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów utrzymał 993 tys. zł kary, jaką na Cyfrowy Polsat nałożył wcześniej UOKiK za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów.

Wyrok sądu dotyczy decyzji wydanej przez Prezesa UOKiK w grudniu 2009 roku. Urząd zakwestionował wówczas regulamin świadczenia usług stosowany przez Cyfrowy Polsat. Firma zastrzegała sobie bowiem prawo do wprowadzania zmian w zakresie liczby lub rodzajów programów telewizyjnych i radiowych ze względu na zdarzenia niezależne od spółki, uznawane za siłę wyższą, w szczególności o charakterze prawnym, technicznym lub ekonomicznym.

W opinii Urzędu takie postanowienie było niedozwolone, dawało bowiem operatorowi możliwość zmiany istotnych warunków odbioru programów - bez konieczności zmiany umowy z abonentem. Jednocześnie pozbawiało klientów prawa do odstąpienia od kontraktu. Zdaniem Urzędu każda istotna zmiana warunków świadczenia usługi powinna powodować zmianę umowy, tym samym stwarzać klientom możliwość odstąpienia od niej.

>> Czytaj więcej: Milion złotych kary dla Cyfrowego Polsatu

Prezes UOKiK uznała, że Cyfrowy Polsat, stosując niedozwolone warunki w regulaminie świadczenia usług, naruszył zbiorowe interesy konsumentów i nałożyła karę w wysokości 993 597 zł. Ponadto na spółkę został nałożony obowiązek publikacji decyzji przez sześć miesięcy na swojej stronie internetowej oraz zamieszczenia w dzienniku ogólnopolskim ogłoszenia zawierającego sentencję decyzji.

W piątek Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził decyzję UOKiK. Zgodził się też z sankcją finansową nałożoną przez Urząd, a wysokość kary uznał za odpowiednią w stosunku do naruszenia przepisów. Sąd uznał, że publikacja sentencji decyzji w prasie jest konieczna ze względu na potrzebę poinformowania jak najszerszego grona konsumentów, a także ze względu na potrzebę realizacji funkcji prewencyjnej wobec innych uczestników rynku. Spółka już podczas prowadzonego postępowania wycofała się z kwestionowanej przez Urząd praktyki.

>> Czytaj także: Cyfrowy Polsat mógł nadużyć swojej pozycji

Zgodnie z prawem przedsiębiorca, wobec którego została wydana decyzja przez Prezesa UOKiK, może się odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Od wyroku SOKiK przysługuje możliwość złożenia apelacji w sądzie apelacyjnym.


Źródło: PAP
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy